Opakuje se to každý rok. Léto je nenávratně pryč, čelíme sychravému podzimu a jen krůček nás dělí od lezavé zimy. Jak rádi bychom se ponořili do teplé vody a dopřáli svému tělu relax i jinde než jen ve vaně.

Pro ty, kteří mají možnost zapomenout na pár dní na povinnosti a dopřát si bohatou měrou odpočinku, mohou využít nabídku řady lázní a termálů. Pakliže řešíte dilema kam za teplou vodou vyrazit, může vám napovědět jedno slovo: Podhájská.

Termální koupaliště a lázně Podhájská, rozprostírající se na ploše 14 ha, naleznete v Nitranském kraji na jihu Slovenska, nedaleko od Nových Zámků. Díky termálům v Podhájské se říká, že Slovensko má své malé moře. Čím jsou tyto termály tak zvláštní, aby si tento příměr zasloužily? Je to složením zdejší vody. Ta je totiž naprosto unikátní a její složení je srovnatelné s vodou z Mrtvého moře. Díky tomu dokáže pomoci lidem s celou řadou zdravotních obtíží: působí pozitivně při onemocnění atopickým ekzémem, lupenkou, potížemi dýchacího ústrojí, potlačuje revmatické bolesti. Tato voda má natolik vysoký obsah prvků a minerálů, že její regenerační efekt je dokonce stálejší a hlubší než vody z Mrtvého moře. Je jen 10x méně slaná. Přesto obsažená mořská sůl ve vodě v Podhájské má při zevní aplikaci antiseptický i protizánětlivý efekt.

Pokud sem zavítáte v letní sezóně, můžete se těšit z devíti bazénů a tobogánu, či z nově vybudovaného Wellness centra Aquamarin. Zklamání však nebudete právě ani v zimě. I v čase, kdy venku padá sníh, tu na vás totiž čeká spousta zábavy a třeba také  tři bazény s teplotou vodou  18 °C až 40 °C. Nejvyšší teplotou, 40 °C, disponuje sedací bazén s termální vodou. Jeho plocha je 500 m2 a hloubka 1,1 m. Druhý bazén, dětský, s termální vodou má teplotu 32 °C. Jeho plocha je 30 m2  a hloubka je pouhého půl metru. Nejnižší teplotu vody,  18 °C, má tzv. ochlazovací bazén s užitkovou vodou. Má tvar osmiúhelníku, jeho plocha je 30 m2 a hloubka1 m.

Přečtěte si:   Růžová zahrada vás dostane květinami a architekturou

Řada lidí se obává jít se vykoupat do bazénu z důvodu ohrožení bakteriemi. Toho se ale ve zdejších termálech obávat nemusíte. Ačkoliv je voda teplá, což jak známo bakteriím vyloženě prospívá, obsah jódu v této vodě je natolik vysoký, že brání šíření jakýchkoliv bakterií a tím následně přenosných nemocí. Je třeba počítat s tím, že díky koncentraci jódu má zdejší voda nejen specifické hnědorezavé zabarvení, ale také charakteristický zápach. Není to rozhodně nic špatného.

Zdejší termály mají za sebou už docela dlouhou minulost, neboť geotermální pramen silně mineralizované vody v hloubce 1900 m byl navrtaný již v roce 1973. Pro vaši zajímavost – voda má při jeho ústí teplotu 80°Ca vydatnost 50 litrů za vteřinu.

Ve zdejším rekondičně-relaxačním komplexu si můžete dopřát masáže, vodoléčbu, koupele ve vaně s geotermální vodou, vanové i sprchové hydromasáže, solárium, saunování, ale také se nechat hýčkat pod rukama zkušených kosmetiček, nebo dopřát svým vlasům péči ve zdejším kadeřnictví.kosmetiku či kadeřnictví.

Obec Podhájská a blízké okolí přináší širokou nabídku možností ubytování, ať preferujete hotely, penziony a vily či ubytování v soukromí. Zdejší pobyt vám dodá ztracenou energii, ale může být také pěkným dárkem pod stromeček pro vaše blízké.

Similar Posts

1 komentář

  1. Skvělé termály jsou i na Slovensku. Bešeňovou jsem navštívila několikrát a spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *