Tepelná čerpadla slouží k vytápění bytových i nebytových prostor. Na trhu se s nimi setkáváme stále častěji, zejména u novostaveb. Již každá zhruba desátá novostavba je vybavena tepelným čerpadlem. Důvodů, proč si pořídit tepelné čerpadlo do domu, je hned několik.

V první řadě jde o velmi ekologickou formu vytápění, kdy ušetříte za spotřebu paliva až 80% energií. Tepelná čerpadla totiž pracují na principu, kdy je energie pro vytápění získávána ze vzduchu, vody nebo země- záleží na typu čerpadla. Tepelné čerpadlo země/voda „odebírá“ potřebnou energii z plochy vaší zahrady nebo z hlubinného vrtu pomocí zemního kolektoru.

V případě tepelného čerpadla voda/voda je tato energie naopak získávána buď z vodní plochy (rybníka apod.) nebo z podzemních vod. Posledním principem, na jakém tepelné čerpadlo může fungovat, je tepelné čerpadlo typu vzduch/voda, kdy je energie potřebná pro vytápění získávána z vnějšího vzduchu a to i v případě, že venkovní teplota se pohybuje hluboko pod bodem mrazu.

Princip tepelných čerpadel je často přirovnáván k principu chladničky, kdy chladnička odebírá teplo potravinám, čímž je chladí a v zadní části pak chladnička topí. Tepelné čerpadlo funguje tak, že odebírá teplo z již zmíněných zdrojů a pomocí radiátorů, případně podlahového vytápění, toto teplo rozvádí po vašem obydlí.

Přečtěte si:   Vybíráme nábytek do kavárny

Pořízení tepelného čerpadla

Při pořizování tepelného čerpadla se nebojte prvotních investic do výrobku, neboť tato investice je díky ušetřeným nákladům na paliva během několika let plně nahrazena a pak už jen šetříte za to, že jste byli chytří a tepelné čerpadlo si pořídili. Navíc lze na využít i státní dotaci, která vám pořízení výrazně zpřístupní. Při nákupu tepelných čerpadel je nutné dbát na to, jak velký prostor chcete vytápět.

Výhody tepelného čerpadla však úsporou peněz nekončí. Každý vlastník jistě ocení i velmi nízkou hlučnost tepelného čerpadla, minimální ekologickou zátěž, či velmi jednoduchou obsluhu. Dnes se dá tepelné čerpadlo řídit dokonce i přes mobilní telefon nebo přes internet. Pokud kladete důraz na bezpečnost, pořiďte si tepelné čerpadlo. U něho nehrozí žádná exploze, otrava či požár jako u jiných způsobů vytápění.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *