Náklady za každoroční vytápění domácnosti v chladných měsících tvoří v rodinném rozpočtu velmi významnou položku. Vyplatí se tedy zapátrat ve vodách, které vám mohou v konečném vyúčtování nějaký ten plusový finanční bonus přihrát.
Dřevěné pelety jsou levné a ekologické zároveň. Navíc nevyžadují žádné speciální prostory pro skladování a pořídíte je za výhodné ceny po celý rok. A jak zjistíte, jestli se hodí právě pro vás?
Jak se získávají dřevěné pelety
Jednoduše se lisují – a to ze dřeva a dřevěného odpadu. Nebylo by právě komfortní topit pilinami. Ovšem pokud jsou slisovány do většího celku pod adekvátním tlakem, mohou nabídnout opravdu slušnou výhřevnost i manipulační komfort. Oproti vytápění plynem nebo elektřinou tak můžete ušetřit i desetitisíce korun ročně.
Není třeba se bát vyčerpání přírodních zdrojů. Vždyť dřevěné pelety spolu se svými příbuznými briketami využívají odštěpky, třísky a piliny, jež by jinak skončily na skládce (či v tom lepším případě v bio odpadu).
Po slisovaní za pomoci speciálních pojidel se navíc dobře vysuší, což má za následek ještě vyšší výhřevnost, než jakou by nabídlo nezpracované surové dřevo. A to je další výhoda, kvůli níž jsou paliva ze zbytkového dřeva tak vyhledávaná.
Kde s peletami topit?
Možná vás to překvapí, ale nejste nijak omezeni. Nepotřebujete speciální kotel na pelety, využijete i ten klasický na dřevo, krb, krbovou vložku nebo třeba zplyňovací kotel. Jedinou stopku pro pelety tvoří otevřená ohniště.
Vytápíte-li briketami rodinný dům, počítejte s 4-6 tunami na sezónu, pouhé přitápění pak zredukuje objem potřebného množství asi na třetinu. Vybírat můžete také z mnoha druhů – od bukového a smrkového dřeva, přes mix listnatých dřevin až po oblíbenou smrkovo-borovicovou směs.
A kde najít ty nejlepší ceny? Na stránkách Optimtop.cz společnosti OPTIMTOP s.r.o. stačí zadat vaše PSČ a získat speciální nabídku přímo pro váš region. Vyzkoušejte to!