Okna v zásadě měníme ze dvou důvodů: vzhled a nedostatečná izolace. V době, kdy jsou ceny za energie stále vyšší, je zejména to druhé podstatným faktorem, který musíme vzít při nákupu oken v úvahu.

Nejde právě o malou investici, takže většina domácností hledá, jak by mohla co nejvíce ušetřit a nakonec se rozhodne pro plastová okna. Na první pohled jde o ideální volbu, ovšem existuj situace, kdy je lepší dát přednost jinému materiálu

Nejlevnější, vyžadují však profesionální instalaci

Okna z plastu jsou často inzerována jako bezúdržbová, což však bohužel není tak úplně pravda. Tento materiál totiž podléhá zejména velké tepelné roztažnosti a časem jsou tak jejich izolační schopnosti do značné míry degradovány. Předejít tomu lze (alespoň částečně) použitím kvalitního plastu, vhodného typu kování a především profesionální instalací.

Dřevo vyžaduje pravidelnou údržbu

Co do vzhledu hrají dřevěná okna stále ještě prim. Ovšem trpí bobtnáním vody, která postupně zvyšuje objem dřeva a tím celou konstrukci ničí. Vyžadují proto pravidelnou údržbu v závislosti na tom, do jaké míry jsou vystaveny rozmarům počasí. Při správné péči však patří mezi opravdu trvanlivé části domu.

Přečtěte si:   Tip na 2 lokality v Praze, kde chcete mít svůj dům!

Hliník se pyšní nejvyšší odolností

Další kategorií jsou hliníková okna. Vydrží i velmi vysokou míru namáhaní, a proto se používají zejména v průmyslových objektech. Na rozdíl od jiných materiálů si však poradí i s netypickými tvary a rozměry. Pokud tedy toužíte po opravdu velké prosklené ploše nebo potřebujete perfektně padnoucí atypické okénko do podkroví, bude pro vás tento kov dost možná jedinou správnou volbou.

Co říci závěrem

Výběr konkrétního typu oken by měl záviset zejména na tom, co doopravdy potřebujete a využijete. Do starých domů se hodí třeba špaletová okna, hliník zase díky své výdrži zbaví starostí s okny i vaše děti. A chcete-li poradit od odborníků, neváhejte se obrátit třeba na specialisty ze stránek Jis.cz.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *