Dětská postýlka je nezbytnou součástí každého miminkovského pokoje. Zastupuje důležitou roli v odpočinku dítěte od prvního okamžiku od jeho narození. Co se týká materiálů, nejvěrnější je samozřejmě dřevo, kdy postýlku můžete pořídit od bezpovrchové úpravy až po pestrou škálu barev zdravotně nezávadných laků.

Současná doba se také nebrání atypickým tvarům postýlek, případně postýlkám vhodným k cestování, tedy tzv. „cestovní postýlkám“, které lze snadno sundat, a které mají malou hmotnost. Spolu s daným typem postýlky lze dokoupit také různé doplňky v podobě pojízdných koleček, úložných šuplíků, až po královská nebesa spolu s peřinkou v jednom vzoru. Dětské postýlky naleznete například v e-shopu jako je drevko: https://www.drevko.cz/detske-postylky/

Nejčastější rozměry dětské postýlky?

Tady nemusíte o ničem přemýšlet. V podstatě máte na výběr v drtivé většině případů jen ze 2 nejčastějších rozměrů postýlek: postýlka 120 x 60 cm a postýlka 140 x 60 cm. První zmiňované o délce 120 cm jsou vhodné pro děti do 2 – 3 let, ty větší lze častokrát použít i později jako postele (musí mít deklarovanou funkci 2v1) a odnímatelnou bočnici. Některé postýlky, avšak lépe řečeno kolébky, mají rozměr kolem 90 x 40 cm. Ovšem tento rozměr je vhodný pouze pro malé děti do 1 – 1,5 roku.

Další kritéria výběru postýlky

Při výběru postýlky pro miminko bychom si měli nejprve ujasnit, zda má sloužit pouze miminku, nebo v ní po jisté přestavbě bude dítě spát i po čase. Postýlka pro miminko by měla mít volitelnou výšku ložné plochy. To proto, abychom se nemuseli k malinkému dítěti příliš sklánět a naopak už většímu dítěti nehrozilo vypadnutí přes hranu postýlky. Stejně důležitá nebo možná ještě důležitější je volba matrace. Obecně platí, že zdravější jsou tvrdší matrace. Ty mimo jiné snižují riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte a pomáhají posilovat zádové svaly.

Přečtěte si:   Vytápění peletami – kde všude ho lze použít?

Je také vhodné vybavit postýlku pro dítě látkovými nebo molitanovými podušky z vnitřní strany, aby dítěti při prvních neobratných pohybech nehrozilo zranění. Tyto zábrany musí být k postýlce dobře připevněny, aby potomkovi nehrozilo udušení. Rozměr postýlky je směrodatný i pro rozměry matrace – tedy vybírejte/nakupujte 140 x 70 cm nebo 120 x 60 cm.

Postýlku můžete také koupit po jiném dítěti, v řadě rodin se postýlka dědí z generace na generaci. V tom případě zkontrolujte, zda není poškozená, nebo např. nejsou uvolněny nebo dokonce prasklé jednotlivé příčky postýlky. Kupujete-li postýlku novou, obraťte se na osvědčeného prodejce a výrobce. Kvalitní výrobce vlastní atest na jednotlivé použité materiály. Toxický by neměl být samotný materiál, ze kterého je postýlka vyrobena, ale ani barvy, kterými je natřena. Tomu věnujte velkou pozornost. Jde přece o zdraví dítěte.

A protože postýlka je také dekorací pokoje, pro výběr toho správného spaní pro své děťátko si vymezte dostatek času. Odměnou vám bude spokojené a zdravě spící dítě.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *