Hypotéky zdražují a prý bude hůř. Měli byste jít do nového bydlení právě teď?
Hypotéky zdražují a prý bude hůř. Měli byste jít do nového bydlení právě teď?

Vypadá to, že s hypotéčním boomem je konec. Velmi levné hypotéky se stávají minulostí a průměrné sazby se začínají vzdalovat magickým dvěma procentům. Mnohem horší jsou ale aktivity ČNB, která začíná do trhu s nemovitostmi nepříjemně vměšovat. V loňském roce vydala několik doporučení a nyní požaduje nové nastavení limitů prostřednictvím novely zákona. Hrozí, že na hypotéky dosáhnou pouze vyvolení?

Momentálně je o prodej domů v Praze, financovaných prostřednictvím hypotéky, enormní zájem. Kvalitní developerské projekty Praha jsou často kompletně rozprodány ještě před kolaudací, ale v budoucnu by tomu tak být nemuselo. ČNB totiž vyžaduje větší pravomoci – kromě stanovování limitů LTV také limitu poměru příjmu a všech splácených úvěrů. Rodina s průměrnými příjmy by však po změnách na hypotéku v žádném případě nedosáhla.

Rodinné domy ve Štěrboholech v rámci projektu Malý háj od developera FINEP
Rodinné domy ve Štěrboholech v rámci projektu Malý háj od developera FINEP

V současné době se používá ukazatel LTV, který označuje výši úvěru oproti zástavní hodnotě nemovitého majetku. Banky poskytují maximálně 90 procent, ovšem po přitvrzení zákona by při výpočtu používaly také ukazatele DTI (poměr výše úvěru oproti čistému příjmu) a DSTI (poměr výše splátek oproti příjmu).

Přečtěte si:   Kvalitní garážová vrata české výroby

V praxi by mohla nastat následující situace. Nyní stačí na byty Praha v hodnotě pěti milionu vlastní zdroje ve výši půl milionu a čistý příjem 30 tisíc korun měsíčně. Podaří-li se ČNB prosadit změny, bude muset zájemce disponovat čistým příjmem kolem 47 tisíc korun (koeficient DTI 5), či dokonce 75 tisíc korun (koeficient DTI 5). Převedeno na hrubý příjem – uspěli by pouze žadatelé s měsíční mzdou kolem 65, respektive 106 tisíc korun.

Bytový komplex Malý háj mezi Štěrboholy a Dolními Měcholupy
Bytový komplex Malý háj mezi Štěrboholy a Dolními Měcholupy

Vzhledem k výši průměrné hrubé mzdy v Praze by regulace znemožnila financování bydlení hypotékou drtivé většině lidí. A jak ČNB své aktivity zdůvodňuje? Hlavním důvodem je údajně prudký růst cen pražských bytů a jejich nedostatek.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *