Obsah článku
Domácnost bez teplé vody je v dnešní době nemyslitelná. Na mnoha místech je potřeba vyřešit ohřev vody svépomocí a k tomu skvěle poslouží elektrické ohřívače vody. V našem případě vás blíže seznámíme s bojlery neboli zásobníkovými ohřívači vody, s tím, jak si bojler dobře vybrat a v čem se liší od průtokového ohřívače.
Rozdíl mezi bojlerem a průtokovým ohřívačem
V první řadě je nutné si říct, jak se odlišují dva druhy ohřívačů – zásobníkový a průtokový.
Zásobníkový ohřívač vody je primárně určen k vytvoření zásoby teplé vody ve zvoleném objemu. V zásobníku se voda ohřeje na požadovanou teplotu a vy pak máte k dispozici daný objem teplé vody. Ve chvíli, kdy teplou vodu ze zásobníku spotřebováváte, začne se automaticky nahřívat průběžně dopouštěná studená voda. Pokud však máte dvousazbový odběr, zahájí se dohřev až v případě odběru v nízkém tarifu. Bojler je vhodný tam, kde chcete používat větší množství teplé vody naráz. Je dobré si uvědomit, že jak v zásobníku, tak v potrubí dochází k tepelným ztrátám, což vyžaduje větší náklady na ohřev. Naopak výhodou je, že v určitých typech bojlerů je možné vodu ohřívat i jinými zdroji než jen elektřinou.
U průtokového ohřívače je ohřev vody založen na odlišném principu. Voda se ohřívá teprve ve chvíli, kdy otočíte kohoutkem. K dispozici tak máte neomezené množství teplé vody, ale její výstupní teplota je závislá na řadě faktorů jako je výkon ohřívače, okamžitý průtok nebo teplota vstupní vody. Průtokový ohřívač je vhodný zejména na místa, kde dochází průběžně k menším odběrům teplé vody.
U prodejce Wterm naleznete oba typy ohřívačů a není problém si nechat poradit, který způsob ohřevu je pro váš objekt nejvýhodnější. Může se stát, že se vám bude zdát nejlepším řešením průtokový ohřívač, ale ve skutečnosti pro vás bude úspornější ten zásobníkový… nebo naopak.
Co sledovat při výběru nového bojleru
Bojler není nijak složité zařízení, přesto je při jeho pořizování dobré vědět, z čeho můžete vybírat a jaký zásobníkový ohřívač je pro vás nejvhodnější. Zaměřit byste se měli na následující faktory.
Konstrukce zásobníkového ohřívače
- Tlakové zásobníkové ohřívače – mohou obsluhovat více odběrných míst
- Beztlaké zásobníkové ohřívače – jsou určeny výhradně pro jedno odběrné místo a je důležité k nim pořídit speciální vodovodní baterii
Způsob ohřevu teplé vody
Podle způsobu, jakým chcete teplou vodu v zásobníku ohřívat si vyberte typ bojleru. Můžete mít bojler:
- Elektrický – voda se nahřívá pouze elektřinou.
- Kombinovaný – bojler lze napojit na více zdrojů energie.
- Akumulační – vodu neohřívá přímo, ale hromadí zbytkové teplo od ostatních zdrojů a tímto akumulovaným teplem nahřívá vodu.
- Plynový – místo elektřiny je k ohřevu využit plyn.
Tvar bojleru
Dobře si rozmyslete, kam chcete bojler umístit. Na trhu najdete jak klasicky tvarované bojlery, tak verze „slim“ určené pro stísněné prostory.
- Bojlery horizontální – tento typ bojlerů je nejvhodnější k umístění pod strop, nezabere tedy tolik místa.
- Bojlery vertikální/stojaté – jde o klasický typ bojleru.
- Bojlery Slim – bojlery se speciální úzkou konstrukcí. Dají se umístit do malých výklenků nebo do koupelen, kde je málo místa.
Celou nabídku ohřívačů Wterm si můžete prohlédnout a případně i zakoupit na e-shopu výrobce.
Velikost bojleru
Zvolit vhodný objem zásobníku je klíčové, protože pokud zvolíte zásobník příliš velký, budete zbytečně nahřívat vodu, kterou nevyužijete. Naopak pokud bude zásobník příliš malý, bude vám teplá voda chybět. Proto se dobře zamyslete, kolik teplé vody vaše domácnost spotřebuje. Ideální je k tomu rozpočítat si roční vyúčtování za vodu.
Spotřeba energie a délka ohřevu vody
V úvahu je dobré vzít i údaje jako je příkon nebo energetická náročnost bojleru i to, jak dlouho mu bude trvat, než ohřeje vodu v zásobníku.
Příkon udává, jak velké množství elektrické energie bude bojler odebírat ze sítě. Energetický štítek by vám měl zase prozradit, jakou energetickou náročnost bude mít bojler v rámci ročního používání. S výdajem za energie souvisí i doba ohřevu vody. Je samozřejmé, že čím větší objem bojleru, tím bude ohřev trvat déle, čímž se logicky zvyšuje spotřeba energie.
Praktické funkce
Řada moderních bojlerů dnes nabízí funkce, o kterých jsme si před dvaceti lety mohli nechat jenom zdát. U dnešních zařízení si můžete sami regulovat teplotu vody v bojleru, můžete využívat funkci zamezující zamrznutí vody v zimě nebo pojistku zamezující přehřátí bojleru. Velmi výhodnou funkcí je tzv. chytrý ohřev, která se naučí rozpoznat, kdy dochází k největším spotřebám teplé vody a podle toho reguluje ohřev vody.
Další rady a tipy pro výběr bojleru najdete zde.
Tipy na údržbu a úsporu
Aby zásobníkový ohřívač dobře sloužil, je nutné o něj dobře pečovat. Samozřejmostí by měl být pravidelný servis, odstraňování vodního kamene nebo výměna hořčíkové tyče. Tím zajistíte, že vám bude bojler sloužit i více než 10 let bez potíží.
Abyste byli spokojeni nejen s provozem, ale také s výdaji za energie, je dobré naučit se pár triků, jak položky za elektřinu i vodu snížit:
- Nenechávejte vodu ohřívat na zbytečně vysokou teplotu.
- Umístěte bojler co nejblíže odběrných míst, nebude tak docházet ke zbytečnému chladnutí vody v trubkách.
- Používejte pákové baterie, nejlépe s termostatickou hlavicí a perlátorem.
- Neplýtvejte vodou – místo koupele zvolte sprchu, nenechávejte puštěnou vodu při čištění zubů, spravte všechny odkapávající kohoutky.