Dospěli jste k závěru, že dveře od garáže už začínají dosluhovat a chtělo by je to co nejdříve vyměnit? Nabídka je natolik široká, že je těžké se v ní zorientovat. Garážová vrata jsou docela vysoká investice, a proto je důležité zvolit ty správné hned na poprvé. Níže naleznete několik informací, které by se Vám mohly hodit.

Čím začít při výběru?

Jako první věc si musíte ujasnit, jaký typ konstrukce chcete. Tato volba se odvíjí od velikosti prostoru, který máte v garáži k dispozici. Jestliže je v garáži dostatek prostoru, nejvhodnější budou sekční garážová vrata, která se vysouvají nahoru pod strop. Pokud ovšem prostor schází, je dobré zvolit rolovací vrata. Navíjením se do malé skříňky ušetří místo, na druhou stranu vyžadují častější údržbu, neboť navíjení velmi namáhá jednotlivé díly.

Ačkoliv tyto typy lze samozřejmě otevírat i ručně, nejčastěji jsou dodávány s elektrickým pohonem. Pakliže upřednostňujete co nejsnazší manuální otevírání, jsou pro Vás určena výklopná vrata. Jestliže garáž není pod úrovní okolního terénu, můžete si vybrat i klasická křídlová vrata.

Konstrukci zvolenou máte, dále Vás určitě zajímá nabídka rozměrů. Samozřejmě existují standardní rozměry, které však pro Vás nejsou limitující. Jestliže vstup do garáže je jinak velký, než jsou běžně nabízená vrata, výrobci pro Vás bez problému udělají i atypické rozměry.

Na kolik lze ovlivnit vzhled vrat?

Nejpodstatnější už jste vyřešili, nyní zbývá jen uzpůsobit si vrata tak, aby ladili s domem. Jako první asi budete vybírat barvu. Ve většině případů je k dostání základních osm odstínů RAL vzorníku (tj. vzorník, se kterým pracují téměř všichni výrobci) a často je k dostání i odstín na míru. Kromě barvy si můžete určit typ povrchu a drážkování. Základní tři povrchy jsou hladký, hrubý a imitace dřeva. Z drážkování se nabízí klasické drážky, lamely či kazety. Volba povrchu a drážkování má vliv na běžnou údržbu, např. usazování nečistot a jejich odstraňování.

Přečtěte si:   Kvalitní garážová vrata české výroby

Praktickým volitelným prvkem jsou dveře vestavěné do vrat. Jsou výhodné především pokud je garážový vchod často používán jako průchozí či v případě poruchy vrat.

Čím se liší dnešní garážová vrata od starých?

I taková věc, jako vrata od garáže, prochází vývojem. Tak jak se mění materiály, ze kterých jsou vrata vyráběna, mění se i jejich vlastnosti. Oproti dřívějším vratům, které sloužili jako obyčejné dveře, dnešní vrata mají více prospěšných vlastností. Preciznější konstrukce a pevnější materiály zvýšily bezpečnost vrat. Díky používání PUR pěny na výplň a lepší technologii utěsnění po okrajích, současná vrata velmi dobře tepelně i hlukově izolují. A konečně, k dostání je několik různých druhů elektrických pohonů, které výrazně zjednodušují používání.

Průmyslová vrata: čím jsou jiná?

Na internetu lze také narazit na průmyslová vrata. V čem jsou obyčejná garážová vrata jiná oproti průmyslovým? V jejich případě se nedbá tolik na vzhled, ale spíše na funkčnost. Vzhledem k tomu, že se tato vrata montují např. do továren, skladů či nemocnic, jsou vystavená vyššímu namáhání, a proto jsou na výrobu používány odolnější materiály.Průmyslová vrata bývají také větší a těžší, kvůli čemuž jsou k nim montovány výkonnější motory. Pro běžné užití u rodinného domku jsou však tato vrata zbytečná.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *