Řada z nás již pochopila, že příroda je pro nás nepostradatelná a může nám být v mnohém nápomocná. V moderních domácnostech a firmách se stále více přistupuje k tomu, aby byly interiéry a jejich provoz co nejvíce ekologické a v souladu s přírodou. Krásným a příjemným způsobem, jak dostat kousek zeleně do interiérů, je využití zelených stěn.

V případě zelených stěn se nejedná o pouhé vybavení interiéru zelenými květinami, ale jde o vytvoření specifického prostředí pro růst rostlin tak, aby stěny byly stálezelené a jejich údržba nevyžadovala velikou námahu. K vytvoření vertikálních zahrad, jak se zeleným stěnám také říká, je dobré přizvat odborníky, kteří se tomuto způsobu pěstování rostlin v interiéru věnují. Ve společnosti Zahradní specialista najdete odborníky na tvorbu klasických i speciálních zelených stěn ve formě živých obrazů – více o nabídce zelených stěn zde.

Rostliny čistí vzduch a navozují uklidňující atmosféru

Živé zelené stěny mají řadu pozitivních účinků. Rostliny dokáží zachycovat prach a tím čistí vzduch, takže tam, kde jsou zelené stěny, se i lépe dýchá. Je to dáno i tím, že do prostoru se dostává více kyslíku a vzdušné vlhkosti.

S živými rostlinami si budete moci dopřát i relaxaci a poklidnou atmosféru. Zelená uklidňuje nejen naše oči, ale hlavně také mysl. Posezení u zelené stěny vám pomůže lépe si odpočinout od psychické zátěže. Pohled na zelené rostliny je velmi uklidňující.

Díky vertikálnímu ztvárnění jsou zelené stěny také výborným dekoračním prvkem, který nijak nepřekáží. Zelená stěna může tvořit dominantu místnosti nebo s její pomocí rozdělíte interiér na jednotlivé části, aniž byste museli provádět stavební úpravy.

Vertikální zahrada působí vzdušně a lehce, jako by tvořila bránu do jiného, přírodního světa. Zejména v letních měsících si budete zelené stěny z rostlin chválit, protože pomohou ochladit místnost a vytvoří v ní příjemné klima, i když venku budou panovat vysoké letní teploty. Zelené stěny také působí jako zvukový izolant. O dalších výhodách zelených stěn si můžete přečíst v tomto článku na wikipedii.

Tajemství zelených stěn – jak to celé funguje?

Zelené stěny do interiéru fungují jako bezúdržbové vertikální zahrady. Péče o ně je minimální a hodí se proto nejen do soukromých interiérů, ale i do kancelářských nebo průmyslových prostor.

Přečtěte si:   Nepodceňujte kvalitu fotek, mohou zvýšit zisk z pronájmu až o 40 %!

V zásadě mohou zelené stěny fungovat dvěma způsoby. Tím prvním je hydroponie, při které jsou rostlinky vyživovány speciálním roztokem, který se až k nim dostává kapénkovou závlahou. Hlína se v tomto případě vůbec nepoužívá, vše je čisté a samoobslužné, protože kapénková závlaha je už součástí zelené stěny.

V druhém případě se rostliny na zelenou stěnu vysazují do substrátu, ze kterého jsou vyživovány. V tomto případě je nutné zelené stěny zalévat do nádob, které jsou umístěny v zadní části stěny. Výsadba do substrátu se používá hlavně v exteriérech, ale i v interiéru se s ní můžeme setkat.

Péče o zelené stěny není nijak náročná. V případě menších květin, které rostou pomalu se péče omezuje na kontrolu stavu rostlin. Pokud nějaká zahyne, například z důvodu napadení škůdcem nebo nevyhovující závlahou, jednoduše se odstraní a na její místo se nasadí květina nová. U velkolistých rostlin je občas potřeba stírat prach z listů a u popínavých rostlin zkrátit výhony. Tím celá péče končí.

Zahrada u vás doma nebo v kanceláři

Vertikální zahrada se přizpůsobí celé řadě interiérů. Můžete si ji nechat vytvořit doma v obýváku, ve své kanceláři nebo zasedací místnosti, v hotelovém atriu i ve vstupní hale vaší firmy.

A jak by měla zelená stěna vypadat? To záleží na tom, kolik světla bude na rostliny dopadat. Podle toho se řídí výběr rostlin. Můžete zvolit kapradiny, mechy, popínavé rostliny, voděnky, různé druhy břečťanů, můžete mít rostliny rostoucí vzhůru i ty převislé.

Velmi zajímavé jsou zelené stěny ve formě živých obrazů. Ty jsou skládány z rostlin a mechů tak, aby jejich kombinace vytvořila plastický dojem zelené stěny. Ke speciálním druhům zelených stěn patří také mechové zelené stěny tvořené mumifikovaným mechem. Nebojte se, stále jde o živý mech, ale díky procesu konzervace není nutné se o takovouto stěnu nijak starat. Jen se z ní občas odmete prach. V krásné zelené podobě vydrží mechová stěna až 10 let.

Buďte o krok blíž k přírodě

Zelená stěna umístěná do interiéru vás nikdy nebude nudit, protože se stále bude vyvíjet, růst a měnit se. Každý den u ní můžete najít novou inspiraci, nápad a myšlenku. Můžete u ní relaxovat, tvořit nebo se jen tak zadívat do zeleně. Ekologické zelené stěny jsou cestou, jak být o něco blíž přírodě.

Trendem posledních let jsou také zelené střechy, na které je možné čerpat dotace – více na webu novazelenausporam.cz.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *