Většina z nás se vlivem událostí posledních měsíců nehýbala tolik, kolik by měla, takže není výjimkou, že nás trápí nějaké to kilo navíc, kterého bychom se rádi zbavili. I když jsme se začali o něco víc hýbat, ručička na váze se moc nehýbe, takže přichází na řadu dieta. Jenže jak vybrat tu pravou, díky které zhubneme a vyhneme se jo-jo efektu?

Když se řekne dieta

Dietou rozumíme výživu, která má určitá omezení nebo doporučení pro příjem potravy. Dovedou nás k ní buď zdravotní obtíže či onemocnění, nebo nespokojenost s vlastní hmotností. Dietní doporučení pak vychází z fyziologických potřeb organismu. Podle toho, kdo dietu doporučí, ji dělíme na:

  • Nemocniční či ambulantní (nařídí ji lékař a je vedena nutričním terapeutem)
  • Účelovou
  • Domácí nebo lidovou

Jaké druhy diet známe?

Když nejsme spokojeni se svou hmotností a chceme ji zredukovat, máme na výběr hned několik diet, třeba paleo dietu, ketodietu, dělenou stravu a další. Všechny bývají označované za zázračné a slibují rychlou ztrátu kilogramů bez jo-jo efektu. Ne vždycky tomu tak ale je. O jaké diety jde a na čem jsou založené?

Dělená strava

Tahle dieta je založená na tom, že tělo hůř tráví naráz bílkoviny a sacharidy, takže se potraviny dělí do tří skupin a po dnech se pravidelně střídají. Jeden den konzumujete potraviny s převahou sacharidů, další den potraviny s převahou bílkovin. Neutrální potraviny můžete konzumovat kdykoli, můžete je kombinovat jak se sacharidy, tak bílkovinami.

Nevýhodou této diety je skutečnost, že tělu mohou chybět některé vitamíny a minerály a když striktní dělení potravin ukončíte, musíte počítat s jo-jo efektem.

Přečtěte si:   CBD a CBG: Jak fungují a vyplatí se je vůbec užívat?

Paleo dieta

Paleo dietě se taky někdy přezdívá jeskynní nebo pravěká strava. Vychází totiž z toho, že lidé jedli to, co si dokázali sami nasbírat nebo ulovit. Paleotická strava se tak skládá z toho, že konzumujete hlavně syrové maso, ryby, vejce, mořské plody, semínka, ořechy, bylinky a zeleninu, zakázané jsou obiloviny, pečivo, cukr, sladkosti, mléko, káva, čaj a alkohol.

Víte, že za oblibou paleo diety stojí skutečnost, že není třeba hlídat velikost porcí, ani kilokalorií? Strava ale není nijak pestrá a hrozí nechtěný jo-jo efekt.

Mléčná dieta

Dieta založená na konzumaci mléka a mléčných výrobků doplněných malým množstvím ovoce, zeleniny a masa. Výhodou je pravidelný příjem potravy, nevýhodou hladovění a výrazný jo-jo efekt po ukončení diety.

Atkinsova dieta

Jinak se jí říká také bodová dieta a je založená na konzumaci potravin s nulovým nebo minimálním obsahem sacharidů. Maso, ryby, sýry a tuky můžete jíst bez omezení, zakázané jsou brambory, sladkosti, těstoviny, chléb, rýže a ovoce. Vzhledem k vyloučení sacharidů budete mít menší chuť k jídlu, na druhou stranu nebudete přijímat dostatek ochranných látek rostlinného původu, což může časem vést ke vzniku nádorových nebo kardiovaskulárních onemocnění.

Ketogenní dieta

Hit poslední doby, který slibuje při minimální námaze rychlé shození přebytečných kil bez jo-jo efektu. Je založená na razantním snížení příjmu sacharidů, říká se jí také proteinová nebo bílkovinová dieta.

Opravdu vás zasytí, nehrozí tzv. vlčí hlad. Mezi povolené potraviny patří libové maso, ryby a mořské plody, mléčné výrobky, ořechy s nízkým obsahem cukru, semínka a ovoce a zelenina, kde je minimum cukrů.

Víte, že původně šlo o dietu, kterou lékaři doporučovali jako léčebnou metodu epilepsie?

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *