Nordic Walking (neboli severská schůze) je chůze za použití speciálních holí, které odlehčují kloubům spodní poloviny těla a zároveň zapojují do pohybu i horní část těla, tedy ruce a ramena. Pohyb a zapojení svalů je tím rovnoměrnější a tréning působí na celý pohybový aparát bez zatížení kloubů. Je tak vhodný například i pro lidi s nadváhou nebo artrózou. Nordic Walking je správnou volbou pro všechny věkové i výkonnostní skupiny. Příjemný pohyb v přírodě ve společnosti podobně naladěných lidí beze stresu má ještě jedno plus: v Nordic Walkingu je totiž každý se svými cíli a tempem vítězem.

Filozofie zdravého pohybu

Není snadné najít univerzální sport, který by vyhovoval všem. Někdo je omezen zdravotně, jiného zase nebaví běhat, nebo se potit v posilovně.  Avšak novou moderní filozofii univerzálního pohybu přináší severská chůze, tedy Nordic Walking.

Nordic Walking je dobrý pohybový (re)start, ale slouží i jako příjemná relaxace. Vyznavači tohoto sportu nejsou limitovaní fyzickými schopnostmi ani věkem. Základním pilířem Nordic Walking jsou správné hole. Špatná výbava může mít za následek minimální nebo i negativní efekt. První dosažené výsledky jsou pak nejen silnou motivací k další aktivitě, ale i potvrzením, že jednorázová investice do Nordic Walkingu se vyplatí.

Přečtěte si:   Chcete nakopnout svůj metabolismus? Začněte užívat kyselinu lipoovou

Specifika Nordic Walkingových holí

Hole pro Nordic Walking jsou oproti často zaměňovaným trekovým holím opatřeny rozdílným madlem, poutkem pro uchycení (obvykle s vypínacím systémem) i odlišnou gumovou „botičkou“ na hrotu hole. Především jsou podstatně lehčí a umožňují snadný a účinný pohyb. Pro Nordic Walking je tedy třeba volit správnou výbavu, odměnou je příjemný sportovní zážitek a pocit „že to funguje“.

Jak začít?

Severská chůze je ideálním „sportem“ pro jednotlivce, i partu přátel. Pro začátek, je ale třeba zvládnout základní techniku, aby mělo cvičení požadovaný efekt a výsledky. Oslovte profesionálního instruktora Nordic Walking, kteří se sdružují při sportovních centrech a ve své asociaci. Ti vám v rámci školení vysvětlí, jak správně držet hole, jaké dodržovat postavení těla nebo s jakou technikou zdolávat chůzi do kopce.

V rámci center Nordic Walking se navíc dostanete mezi skupinu lidí různých věkových skupin, kteří pravidelně podnikají spoustu akcí za pohybem, zábavou a poznáváním. A i to je jedním ze skrytých benefitů severské chůze. Takže… do toho!

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *