Brick Wall Stone Texture Cement  - Engin_Akyurt / Pixabay

Větrat, topit, větrat a topit. To jsou klíčové úkony, které je potřeba přes chladnější a deštivější část roku v objektu (domě, bytě, kanceláři, …) provádět. Záměrně jsou uvedeny dvakrát, aby bylo zdůrazněno opakování těchto činností. Jedině tak lze předejít vzniku plísní nejen v rozích místnosti, které nepůsobí esteticky nijak vábně. Problémem je vlhkost, která se v chladné a nevětrané místnosti drží a páchá tyto škody.

Větrat a topit – není to plýtvání?

Ačkoli se na první pohled může zdát, že se jedná o plýtvání, není tomu tak. Netopíme, abychom teplo vyvětrali a nevětráme, abych následně museli topit. Věci, předměty, skříně, stěny, … to vše si drží svou teplotu, takže krátké, avšak intenzivní větrání, má vliv zejména na obměnu vzduchu. Netrvá dlouho a požadovaná teplota je v místnosti díky akumulaci tepla v okolních předmětech zase zpět. Díky tomuto přístupu se v místnost neudržuje vlhkost, která může negativně na stěny působit.

Když ani větrání nepomáhá

Pokud dodržujete výše uvedená doporučení, avšak stále se na stěnách objevují plísně a mapy, pak je možná situace mnohem závažnější. V tu chvíli větrání a topení již nepomůže. Problém totiž může být v samotném zdivu a okolní vlhkostí, která přirozeně vzlíná a zdivo poškozuje. Takovýto stav se nejčastěji vyskytuje u sklepních prostor, kdy z vnější strany zdiva je zemina (tudíž značná vlhkost) a samotné zdivo není schopno vlhkost zadržet. Tento jev nastává zejména ve chvíli, kdy zdivo není dostatečně izolováno. Jinými slovy chybí hydroizolační vrstva, která by vlhkost zadržela, a tudíž je zdivo systematicky pomalu, avšak velmi destruktivně, poškozováno.

Přečtěte si:   Šatní skříně – nepostradatelný doplněk moderní domácnosti

Injektáž zdiva

Zdali se ve zdivu nachází vlhkost (a také jak moc), je možné zjistit pomocí speciálních přístrojů založených na dielektrických vlastnostech vody. Při měření vlhkosti zdiva zkrátka pomůže fyzika, kdy se podaří odhalit, jak moc je zdivo vlivem vlhkosti/vody poškozeno. Na základě naměřené skutečnosti je pak možné rozhodnout o dalším postupu. V případě detekce nadměrné vlhkosti pak přicházejí na řadu sanační práce. Tzn. zásah do struktur zdiva mající za úkol chybějící vodoodpudivou bariéru zdivu dodat.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *