Auction Realtor Mortgage Sold Real  - mohamed_hassan / Pixabay

Vlastnit nemovitost je jistě sen každého z nás, někteří sní o krásném rodinném domečku na vesnici, jiní dávají přednost chatě někde v horách. Co ale s nemovitostí, kterou již nevyužíváte?

Jistě vás jako první napadne takovou nemovitost prodat, jedná se o jasné rozhodnutí, nemovitost naklidíte, krásně vyfotíte a sepíšete si inzerát.

Někdy můžete čekat třeba dva dny, než se vám ozve vážný zájemce, jindy ale měsíce nebo dokonce roky, během kterých vám v nemovitosti stojí peníze, které začínáte akutně potřebovat.

Co znamená výkup nemovitosti?

Jedná se o proces, během kterého se obrátíte na nějakou konkrétní společnost např. Vykupnemovitostipraha.cz (převážně se jedná o realitní kanceláře, které mají dostatek zkušeností na trhu s nemovitostmi) a domluvíte si podmínky odkoupení vaší nemovitosti.

Na trhu je těchto společností již poměrně mnoho, můžete tak vybírat různé a porovnat si jejich nabídky. Nikdy nereagujte na nabídky od společností, u kterých není uveden žádný přesný majitel, zápis v obchodním rejstříku a podobné náležitosti.

Tyto společnosti mají nejen dostatek zkušeností s výkupem nemovitostí, ale také potřebný kapitál, aby od vás nemovitost odkoupili okamžitě. Výkup nemovitostí je vhodný pro každého, kdo potřebujete peníze ihned a tlačí ho čas, jedná se především o osoby, které potřebují zaplatit exekuce, různé úvěry nebo třeba vypořádat se s ostatními vlastníky pozůstalosti.

Jaké jsou klady a zápory výkupu nemovitostí?

+ Okamžité finance – výkup nemovitostí je poměrně rychlá záležitost, na rozdíl od prodeje se nehledá zájemce, se kterým se posléze vše řeší, ale prodáváte nemovitost přímo společnost. V zásadě je délka výkupu závislá na tom, jak rychle se vystaví potřebné dokumenty, kdy podáte žádost na katastr, a jak rychle se dohodnete na podmínkách a ceně výkupu.

Přečtěte si:   Hromosvod může zachránit život. Proč ho namontovat?

– Výše vyplacené částky – při prodeji nemovitosti dostáváte částku, kterou si sami stanovíte např. podle odhadce, při smlouvání můžete jít s cenou dolů, vždy ale dostanete více než při výkupu nemovitosti.

Zatímco při prodeji si nemovitost kupuje již vážný zájemce, při výkupu si nemovitost bere společnost, která se následně bude snažit nemovitost dále prodat, aby měla zisk. Z tohoto důvodu za výkup nabízí cenu o několik procent nižší, než je aktuální tržního hodnota dané nemovitosti, pokrývají tak riziko, kdyby se nemovitost neprodali ihned a časem ztratila na hodnotě.

– Provize – jak již bylo řečeno, při výběru společnosti buďte opravdu důslední. Některé společnosti vám za nemovitost nabídnou 90 % tržní hodnoty, jiné jen 75 %. V souvislosti s výkupem nemovitosti můžete narazit i na skutečnost, že si bude společnost brát ještě provize, takže si připlatíte.

Rada na závěr

Některé společnosti nabízí alternativu výkupu nemovitosti. Jestliže akutně nepotřebujete cenou tržní hodnotu dané nemovitosti, můžete si nechat vyplatit pouze 50 % tržní hodnoty, nadále budete vlastníkem nemovitosti, na kterou bude společnost shánět kupce.

Po prodeji vám bude vyplacena zbylá částka za nemovitost. Tento postup není zcela běžný a nabízí se opravdu výjimečně, neboť společnosti nemají z prodeje takový zisk.

Ne všechny nemovitosti jsou pro společnosti vhodné pro výkup, nejprve si daný objekt prohlédne odborník, který určí, zda je nemovitost vhodná pro další prodej. U nemovitostí, které jsou vhodné akorát na svržení nebude výkup možný.

Mám zvolit opravdu výkup nemovitosti nebo raději prodej? Jestliže vás netlačí čas pro zaplacení různých pohledávek, jistě volte raději prodej nemovitosti.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *