Možná i vy si pamatujete na dobu, kdy stoly v kuchyních „zdobily“ jednobarevné plastové obdélníky, jejichž hlavním a vlastně jediným úkolem bylo zabránit tomu, aby se ušpinil sváteční ubrus. Šikovné maminky a babičky v rámci zužitkování toho, co se naučily v hodinách ručních prací, vytvářely pracná textilní prostírání, která byla sice na pohled pěkná, ale s ukápnutou omáčkou si poradit nedokázala.

Dnes je výběr kuchyňských doplňků natolik široký, že je téměř nemožné si vybrat. A kuchyňská prostírání? Je libo jednobarevná, vícebarevná, s potiskem, hladká, prolamovaná, bambusová, korková nebo třeba skleněná? Nic není problém.

Velké oblibě se těší prostírání korková s vrchní zdobnou vrstvou a k vidění jsou díky své praktičnosti a pěknému designu nejen v domácích kuchyních, ale rovněž i v restauracích. Rustikální motivy na prostírání často vhodně doplňují prostřené stoly v pizzeriích.

Pokud ani vy nepatříte mezi ty, kteří si s chutí zakousnou salám a kus chleba za pochodu, ale kromě vychutnání dobré stravy jíte i očima, určitě máte na stole své oblíbené prostírání. Možná, že je sice stále pěkné, ale přeci jen – už by to chtělo změnu. Co tedy vybrat?

K rustikálním kuchyním se velmi hodí zmíněná korková prostírání s odpovídajícím motivem. Může to být třeba slunečnice, která prozáří i nevlídné zimní dny, zátiší s bylinkami, zejména s oblíbenou levandulí, nebo také motiv starých hrnečků či lahví, motiv francouzského venkova, starých jízdních kol či obrázků z přírody. Pokud zvolíte textilní prostírání, přesvědčte se, že má odpovídající impregnaci. Textilní prostírání používejte však spíše pro servírování kávy nebo čaje se zákuskem. Byť je pěkné, jeho praktická stránka poněkud pokulhává. V moderních kuchyních stále častěji nachází své místo prostírání skleněné. Jedná se o skleněnou desku se zbroušenými rohy, v odpovídající barvě ladící s barvou kuchyně. Je sice možná nejpraktičtější, avšak připravte se na to, že poněkud studí. V létě to může být výhoda, ale v zimě, když usednete prokřehlí k nedělnímu obědu to nemusí být úplně to pravé.

Přečtěte si:   Grilovaných pochoutek se nemusíte vzdávat ani po sezóně

Umělohmotná prostírání jsou stále evergreenem našich kuchyní, ale s těmi před lety nemají již nic společného. Materiály jsou kvalitní, nelámou se hned po prvních pár použitích, snesou vyšší teploty a jejich barvy nikterak rychle neblednou.

Máte-li malé děti, které odmítají jíst, vyberte třeba prostírání s motivem pohádky nebo zvířátka. Kromě toho, že prostírání bude plnit svou funkci praktickou i estetickou, vám prokáže ještě jednu službu – malého strávníka rozptýlí a ten zbaští i to, nad čím by jinak ohrnoval nos.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *