Jakou si vybrat venkovní dlažbu?
Jakou si vybrat venkovní dlažbu?

Dostavbou domku nic nekončí, protože po vzhledové i praktické stránce je nutné dořešit i vyhovující dlažbu. Jedná se o chodníky, místo kolem garáží, teras a jiné prostory, kde bude potřeba vyřešit jinou podkládku než přírodní se zeminou a trávou. Pochopitelně se dlažba využije i jinde – na náměstí, stezkách pro cyklisty, na zastávkách apod.

Jak na výběr dlažby?

Při správném výběru se soustřeďte na fakta, která se budou točit kolem budoucí zatíženosti místa. Jaké zatížení bude muset venkovní dlažba zvládnout?  Budou zde jezdit či stát auta, chodit lidé nebo projíždět cyklisté? Pevnost je u dlažby určována její výškou – čím vyšší je kámen, tím bude dlažba odolnější proti zátěži. Okolo domků, na terasy a na chodníčky bude dostačující tloušťka 4 – 4,5 mm. Pro pěší a cyklistické cesty vyhovuje dlažba o síle šest centimetrů. Na velké zatížení dopravních prostředků je připravena dlažba s tloušťkou okolo 80 mm.

Dlažbu seženete v různých tvarech. Můžete si vybírat z plošné dlažby, skládané nebo zámkové.

Zámková dlažba má různé tvary a zapadá do sebe. Kromě nosnosti se zaměřte na odolnost a mrazuvzdornost. Povrch může být protismykový nebo hladký.  Protiskluzové druhy půjdou na místa, kde se vyžaduje bezpečnost chůze. Tam, kde preferujete vzhledovou stránku, vybírejte hladké kameny. Výběr se také odvozuje od půdních podmínek, kde se bude dlažba aplikovat.

Přečtěte si:   Na co si dát při výběru saténového povlečení pozor

V rámci dlažby se můžete soustředit i na ideální výtvarnou stránku. Pusťte se do skládání různých tvarů a segmentů a díky fantazii si poskládejte nejrůznější pruhy, pásy, kola a jiné geometrické vzory. Šikovnější jedinci se mohou pustit do originálních obrazců. Tady pozor, aby barvy ladily s okolím. Hlavně květinové prostředí nevyžaduje mnoho pestrých „výkřiků“ kolem. Určitě vás potěší, že dlažba disponuje stálými barvami a během času vám nijak nevybledne. Okraje a nepravidelné plochy kolem dlažby dotvoříte pomocí půlených segmentů.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *