Kdo by neznal ponyho, malého koníka, po jehož svezení se touží snad všechny děti. Nejedná se ale o zakrslého koně, jak si někteří lidé mylně vykládají, ale skutečně po poníka. A není jen jeden. Je jich celá řada – Velšský pony, Kaspický, Highlandský, Shetlandský a mnoho dalších.

Poníci tak jako ostatní koně mají svou řeč, kterou se mezi sebou dorozumívají. Nevěříte? Je to tak. Jejími nejdůležitějšími projevy jsou postoje a doteky. Podráždění či hrozbu dokáží vyjádřit polohou uší, vzájemnou péčí o srst přátelské vztahy. Důležitou roli v jejich životě hraje čich. Jím poznají hříbata svoji matku a také se jím poznají jednotliví členové stáda. Svou roli však hraje čich i ve vztahu k člověku. Například poznají, když máte strach. To se z nich klidně může najednu stát „hrozně velký kůň“. 

Ten, kdo chce pro své děti poníka, často volí shetlandského pony. Typickými znaky plemene je robustní postava, malá hlava s krátkými oušky, široký, krátký a silný krk, široký a hluboký hrudník. Správný poník by měl být klidný a mírný. Záleží to ale samozřejmě na jeho předchozích zkušenostech s lidmi. Ani povaha toho nejmírnějšího zvířete nezůstane beze změny, pokud narazí na špatné zacházení. Poníci bývají velmi učenliví.

Přečtěte si:   Nezvyklý mazel - leguán

Pokud i vaše dítě touží po poníkovi a můžete si dovolit mu ho pořídit, vězte, že ne každý je pro každé dítě vhodný. Poníka je zapotřebí vybírat s ohledem na jeho výšku a na stáří dítěte. Poníci mohou mít výšku v kohoutku jak necelý metr, tak i téměř metr a půl. U nás bývají poníci rozděleni podle kohoutkové výšky do tří kategorií. 

Opravdu ale existuje ještě jeden úplně maličký kůň a přesto to není pony. Jmenuje se Falabella. Vznikl pečlivě uváženým výběrem při křížení těch nejmenších zvířat a dále úzkou příbuzenskou plemenitbou. Falabella vyniká nejen proporcemi velkého koně, ale také jeho vlastnostmi. Jsou natolik malincí, že nejsou vhodní ani k jízdě pro děti. Bývají chování jen jako mazlíčci. Mívají bohatou hřívu i ocas, k vidění jsou ve většině obvyklých barev: hnědáci, bělouši, vraníci i strakáči. Pokud takového trpaslíčka uvidíte vedle velkého koně, určitě to vyvolá vaše pousmání. Vypadají totiž jako velké plyšové hračky. Vyžadují však zpravidla více péče, protože jejich zdraví je křehčí, než u větších koníků.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *