Bez ohledu na roční dobu a počasí se mnozí z nás potýkají s akutním zánětem horních cest dýchacích, konkrétně s bronchitidou, což je zánět výstelky dýchacích cest v plicích. Akutní bronchitida je sice nepříjemná, ale naštěstí většinou přibližně do deseti dnů odezní. Může nám pomoci lékař, ale je možné také sáhnout do přírodní lékárny a najít si pomoc tam.

Akutní bronchitidu způsobují viry či bakterie a nejčastěji ohroženi jsou starší lidé, děti, lidé s oslabenou imunitou, srdečními chorobami a astmatem. Akutní nemoc může přerůst i do chronické podoby, která vzniká dlouhodobým drážděním dýchacích cest a často ohrožuje kuřáky a lidi pobývající v nadměrně prašném prostředí. Pokud i vás začalo nejprve škrabat v krku, pociťujete na sobě příznaky podobné chřipce, teplotu, únavu, celkovou skleslost, boleti hlavy, pozvolna se přidává suchý kašel měnící se na vlhký s vykašláváním, vězte, že je nutno postavit se nepříteli čelem a pustit se do boje. Akutní bronchitida tak jako každá podobná zdravotní indispozice vyžaduje především klid, nejlépe na lůžku a dostatečné množství tekutin. Navštívíte-li lékaře, doporučí či předepšíše vám léky na sražení teploty (např. paralen), na počáteční stadium nemoci, kdy vás trápí suchý kašel vám předepíše antitusika, na druhé stadium na odkašlávání pak expektorancia. Důležité však je to, že si můžete pomoci z velké části i sami. V místnostech, kde pobýváte se snažte nejprve apředevším zvhlčit vzduch. Pokud nemáte zvhčovat či ionizátor, položte v topné sezóně, kdy je vzduch uvnitř místností hodně suchý, na radiátory nádoby s vodou. Dále se snažte přijímat hodně tekutin a to nejlépe v podobě bylinných čajů a neochucených vod. Vyhýbejte se potravinám, kterou jsou hlenotvorné, což jsou například mléčné výrobky, cukr, slazené ovoce.

Přečtěte si:   3 tipy pro klidný spánek v parném létě

A potom se s důvěrou obraťte na přírodní lékárnu, která má tradici od dob našich prapředků. Česnek je známý svými protizánětlivými účinky. Zázvor dodkáže podporovat činnost plic. Čaj z mateřídoušky má sílu zřeďovat hlen. Voňavý tymián hleny zase uvolňuje. Napomoci s vykašláváním může oman pravý. Echinace zase dokáže bojovat s viry a bakteriemi, ale umí i posilovat imunitu. Také jinan dvoulaločný a divizna jsou dobrými pomocníky a uvolňují plíce a průdušky.

V každém případě je vhodné doplnit v těle vitamíny. Dodejte mu vitamín C, který podporuje imunitu, vitamín E, podporující dýchání, hojení tkání a navíc bolkující volné radikály, a nezapomeňte také na Betakaroten, jenž regeneruje plicní tkáň.

Nejlepší jako ve všem je prevence, avšak když už onemocníte, mějte na paměti, že každou respirační nemoc je důležité náležitě vyléčit. Pokud léčbu zanedbáte, může její akutní forma přejít do chronické.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *