Růžová zahrada

Růžová zahradaVe městě Děčín se turisté rozhodně nenudí a najdou mnoho příležitostí se zabavit. K hlavním historickým památkám k poznávání patří děčínský zámek. Hlavně v letním období nezapomeňte zajít také do přilehlé Růžové zahrady se sala terrenou a glorietem. Stavebník Maxmiliána hraběte Thun-Hohensteina zrealizoval plán na přeměnu zámeckého sídla a nevynechal ani zahradu. V sedmdesátých letech 17. století stvořil barokní okrasnou zahradu.

Název Růžová zahrada se vžil až na konci 19. století, kdy došlo k založení rosaria. Zámecký zahradník Franz Josst mladší se tady pyšnil dvěma tisíci růží, thunské růže se staly po celé habsburské monarchii velmi slavnými. Mimo ně se severně pod ostrožnou rozpínala v baroku oranžérie a řada skleníků s tropickými a subtropickými rostlinami. Jedna velká zahrada vznikla u paty zámecké skály. Maxmilián nechal do jejího centra usadit pískovcovou kašnu s průměrem devět metrů. Vytesali ji z jednoho kusu kamene, který vylámali v Dolním Žlebu. Kašnu a jiné vodní nádrže zásobovala voda z mlýnského náhonu, čerpaná čtyřicet metrů na výšku přes Orlí příkop.

Zahrada má protáhlý tvar a tvoří ji tři postupně se svažující terasy postavené na skále. V západní části jde o sala terrenu s původními nástěnnými malbami s námětem řecké mytologie. Freskami jsou vyzdobené zdi a strop. Průčelí dominují tři vysoké arkády. Gloriet se dvěma patry je příkladem bohaté umělecké stavby,  má vyhlídu a vstup do kryté chodby, přistavěné k severní zdi Dlouhé jízdy. Je ozdoben božstvy z mytologie – zápasníky, bohyní Flórou, Ceres, Venuši, Pomonu a třemi alegoriemi. Sochy zkrášlují také zábradlí schodiště a kamennou zahradní zeď se zábradlím. Do zahrady vstoupíte z Dlouhé jízdy nebo serpentinovými parkovými cestičkami po severním úbočí zámecké ostrožny, z ulic Zámecké a Křížové.

Přečtěte si:   Největší skalní most - Pravčická brána
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *