Peking

PekingHlavní město Čínské lidové republiky leží na severovýchodě země a je druhým nejlidnatějším městem Číny. Město na úrovni provincie je centrálně spravované a přímo podléhá ústřední vládě. Peking, chcete-li Beijing nebo Severní hlavní město, to je hlavně spousta mnohopatrových domů, široké ulice, smog, neustálé změny, protiklady a nepředstavitelné množství lidí – v dnešní době více než 17 miliónů.

Peking ve víru dynastií a komunismu
První osídlence byste na území dnešního Pekingu potkali již před 500 000 lety. Vládce Yanji se na jeho panství v roce 1122 př. n.l. rozhodl udělat město hlavním. Vystřídalo se zde mnoho vládnoucích dynastií a mezi význačné patří dynastie Čchin, Chan, Tchang, Ming. V roce 1911 byla zrušena monarchie a vznikla Čínská republika. Po ozbrojené občanské válce byla 1. října 1949 vyhlášena Čínská lidová republika. V roce 2008 se stal  Peking pořadatelem XXIX. letních olympijských her.

Turisticky atraktivní památky Pekingu
Najdete zde spoustu proslulých staveb a míst. Jedním z nich je Zakázané město, od 15. století sídlo císařů. Od zbývajících částí města ho dělily mohutné příkopy a hradby, většina zdejších budov ale pochází z 18. století. Mohl tady pobývat pouze císař s doprovodem. Jiní lidé sem mohli po dobu 500 let vstoupit jenom pod hrozbou smrti. V Zakázaném městě naleznete síně, paláce a chrámy propojené různými chodbami a průchody.

Přečtěte si:   Úpadek cestovní kanceláře, aneb dostanete své peníze zpět?

Chrám nebes (Tian Tan) leží uprostřed rozlehlého parku, jižně od náměstí Tian’anmen. Stavba začala roku 1406, severní část má polokruhovitý tvar na počest nebes a jižní čtvercový na počest země. Najdete zde Kruhový oltář, Síň Císařské krypty nebes, Síň Zdrženlivosti, Kancelář Božské hudby a Síň Modliteb za dobrou úrodu, kde se pořádají nejvýznamnější náboženské slavnosti.

Z dalších obdivuhodných kulturních památek stojí za podívání Velká zeď v Badalingu,  Císařský palác, Konfuciuf chrám, Měsíční chrám, hrobka rodu Ming nebo Císařská zahrada.

Další články na Kvalitni.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *