Peking

PekingHlavní město Čínské lidové republiky leží na severovýchodě země a je druhým nejlidnatějším městem Číny. Město na úrovni provincie je centrálně spravované a přímo podléhá ústřední vládě. Peking, chcete-li Beijing nebo Severní hlavní město, to je hlavně spousta mnohopatrových domů, široké ulice, smog, neustálé změny, protiklady a nepředstavitelné množství lidí – v dnešní době více než 17 miliónů.

Peking ve víru dynastií a komunismu
První osídlence byste na území dnešního Pekingu potkali již před 500 000 lety. Vládce Yanji se na jeho panství v roce 1122 př. n.l. rozhodl udělat město hlavním. Vystřídalo se zde mnoho vládnoucích dynastií a mezi význačné patří dynastie Čchin, Chan, Tchang, Ming. V roce 1911 byla zrušena monarchie a vznikla Čínská republika. Po ozbrojené občanské válce byla 1. října 1949 vyhlášena Čínská lidová republika. V roce 2008 se stal  Peking pořadatelem XXIX. letních olympijských her.

Turisticky atraktivní památky Pekingu
Najdete zde spoustu proslulých staveb a míst. Jedním z nich je Zakázané město, od 15. století sídlo císařů. Od zbývajících částí města ho dělily mohutné příkopy a hradby, většina zdejších budov ale pochází z 18. století. Mohl tady pobývat pouze císař s doprovodem. Jiní lidé sem mohli po dobu 500 let vstoupit jenom pod hrozbou smrti. V Zakázaném městě naleznete síně, paláce a chrámy propojené různými chodbami a průchody.

Přečtěte si:   Mníšek pod Brdy - zámek, který otevírá své brány i v zimě

Chrám nebes (Tian Tan) leží uprostřed rozlehlého parku, jižně od náměstí Tian’anmen. Stavba začala roku 1406, severní část má polokruhovitý tvar na počest nebes a jižní čtvercový na počest země. Najdete zde Kruhový oltář, Síň Císařské krypty nebes, Síň Zdrženlivosti, Kancelář Božské hudby a Síň Modliteb za dobrou úrodu, kde se pořádají nejvýznamnější náboženské slavnosti.

Z dalších obdivuhodných kulturních památek stojí za podívání Velká zeď v Badalingu,  Císařský palác, Konfuciuf chrám, Měsíční chrám, hrobka rodu Ming nebo Císařská zahrada.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *