Paříž

PařížOkouzlující, romantické, neodolatelné, historické, kulturní, módní, turisticky atraktivní… takové je hlavní město Francie – Paříž. Naleznete ji v severní části Francie. Středem Paříže protéká řeka Seina, vlévající se do Atlanského oceánu u města Le Havre.

Paříž – oblíbený turistický cíl
Nejen snílci, romantici a dobrodruzi se procházejí světově proslulými památkami, voňavými kavárnami, velkolepými bulváry, tichými a hlučnějšími místy. V Paříži si každý najde kus svého, což dokazuje každoroční několika miliónový příliv turistů ze všech koutů světa. Dva milióny obyvatel žije ve staré centrální části, více než jedenáct miliónů pak v celé pařížské aglomeraci.

Paříž v historickém kukátku
Paříž je prvně zmíněna v období kolem 3. století př. n.l., tehdy byl osídlen jen ostrůvek na Seině keltským kmenem Parisiů. Roku 508 n.l. se stala hlavním městem. Následovalo dobytí Vikingy, vláda Filipa II. Augusta, vysoušení močálů, dláždění hlavních cest, stavby katedrál, vznik prosperujícího obchodu, morové epidemie, stoleté války s Anglií, francouzská revoluce, Napoleon Bonaparte, prusko-francouzská válka, rozvoj a moderní architektura, obchodní čtvrť La Défense, La Grande Arche, mrakodrap Tour Montparnasse…

Přečtěte si:   Parkování na Praze 4 a 8 jednoduše díky aplikaci

Paříž plná památek
V Paříži se shledáte s velkým množstvím památek od keltských dob až po moderní stavby. Mezi nejznámější památky patří katedrála Notre-Dame, palácový komplex s muzeem a slavnou obrazárnou s Mona Lisou – Louvre, proslulý kabaret Moulin Rouge či Vítězný oblouk na konci ulice Champs Élysées. Dále čtvrť Invalidovna, kde se nalézá známá Eiffelova věž, bazilika s jedinečnou bílou barvou Sacré Coeur, vězení z dob Velké francouzské revoluce Conciergerie, kostel Pantheon ve tvaru řeckého kříže a s těly mnichů v rozsáhlé podzemní kryptě nebo gotická kaple Sainte Chapelle, postavená na přání krále Ludvíka IX. V letech 1243 až 1248.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *