Sever Čech je vyhlášeným krajem sklářů a i malá obec Kytlice do této „sklářské rodiny“ patří. Ve Falknově, původní nejstarší části Kytlice, bývala totiž skelná huť. Ale nejen sklo je to, čím tento kraj proslul. Je to především jeho malebnost.

Zvláště Kytlice je vyhlášená lidovou architekturou a množstvím kouzelných roubenek a překrásných zákoutí. Svá letní útočiště tu má i řada známých umělců a na zdejším hřbitově odpočívá legendární Miroslav Horníček, jenž měl v Kytlici svůj druhý domov. Ten figuroval i ve známém filmu Táto, sežeň štěně!

Z Kytlice stojí za to vydat se směrem Mlýny a navštívit zdejší Lesní divadlo. Vzniklo v roce1931 ařadí se u nás k historicky nejvýznačnějším. Jeho osud byl však pohnutý. Během 2. světové války zaniklo a podařilo se jej znovu oživit až v roce 2003. Určitě stojí za to vydat se také do nedaleké vesničky Chřibská a to už jen proto, že cesta patří do kategorie „pohádkových“. Vede mezi pískovcovými skalisky, která začínají v Kytlici a malebnost roubenek krčících se pod sklaními masivy tak ještě víc vyniká. Po chvíli se cesta noří do lesního ticha a skály nabydou neskutečných tvarů. Některé zasahují až téměř k vozovce a umocňují kontakt s přírodou. Obec Chřibská sice není tak malebná, jako Kytlice, ale vzhledem k její poloze je odtud vynikající výhled do okolí, na který mohou být chřibští právem pyšní.

Přečtěte si:   Toulejte se po České republice společně s námi

Z Chřibské můžete pokračovat do České Kamenice. Cesta vede prudce vzhůru a tam, kde končí les, se nabízí nádherný panoramatický výhled do kraje. K návratu do Kytlice je dobré využít cestu souběžnou s  původní, avšak blíže k říčce Kamenici. Ta se vine po pravé ruce, zatímco po levé se opět tyčí nádherná skaliska. K vidění je tu toho tolik, že určitě budete mít potřebu se sem co nejdříve vrátit.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *