OLYMPUS DIGITAL CAMERAKdyž se řekne Paříž, většina lidí si představí proslulou Eiffelovu věž. Přesto je tady však další dominanta, která se nalézá na kopci Montmartre a je dalším nepřehlédnutelným monumentem města nad Sénou. Je jím srdce Paříže, Bazilika Sacré Coeur. Její základní kámen byl položen 16. června 1875.

Bazilika má půdorys řeckého kříže. Mezi čtyřmi kupolemi je dominantou největší z nich, která má výšku 83 m. Čtyřhranná zvonice se nachází v zadní části a ukrývá zvon Savojan, jenž je ve Francii vůbec největším zvonem. Pochází z roku 1895, měří v průměru tři metry a váží neuvěřitelných 18 835 kg. Samotné jeho srdce pak váží 1200 kg. Zvon byl vyroben v Annecy a bazilice byl věnován čtyřmi diecézemi v Savojsku. Průčelí baziliky je tvořeno třemi arkádami, před nimiž jsou umístěny bronzové jezdecké sochy. Jedna představuje krále Ludvíka IX., druhá z nich pak Janu z Arku. Co každého turistu zaujme hned v první chvíli je bílá barva baziliky. Bílý kámen pochází z lomů v Chateau Landon a nebyl vybrán náhodou. Vyniká totiž nejen trvanlivostí, ale při kontaktu s vodou má samočistící schopnosti.

Největší mozaika ve Francii
Interiér baziliky ukrývá nejednu zajímavost. Hned na stropě apsidy upoutá návštěvníky mozaika Nejsvětějšího srdce Ježíšova, která je vůbec největší mozaikou ve Francii. O bohatou sochařskou výzdobu se zasloužil známý sochař Hippolyte Jules Lefébvre. Nádherné vitráže jsou věnované sv. Ludvíkovi – Ludvík IX byl od roku 1226 francouzským králem, provedl řadu reforem francouzského království a pro svůj příkladný život, který byl plný odříkání, byl později svatořečen.

Přečtěte si:   Po stopách filmů aneb místa, kde se natáčely filmové hity

Sacré Coeur jako místo odpočinku
Okolí Sacre Coeur je však také místem, kde se schází v pěkných teplých dnech spousty lidí, kteří si užívají pohody na trávníku či na schodech s nádhernou nedalekou kulisou baziliky. Odpočinek u Sacre Coeur se stal pro řadu lidí již neodmyslitelnou součástí trávení volného času a místo tak není jen sakrální památkou, kterou obdivují turisté a k bohoslužbám využívají věřící, ale také zdrojem pozitivní energie pro všechny, kteří si najdou chvíli a zastaví se tu.

Karibský Sacré Coeur
Víte však, že Sacre Coeur není jen jeden? Za podstatně menším dvojčetem byste se museli vydat na karibský ostrov Martinik, kde stojí kopie této jedinečné baziliky.

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *