OU Kutné Hory na vrchu Kaňk, stojí velice pěkná, nová, moderní zděná rozhledna. Říká se jí podle vrchu – Kaňk. U její paty se rozkládá penzion Havířská bouda. Oba objekty najdete v místech, kde stávala bývalá hájovna, která byla později přestavená na výletní restauraci.

Po schodech i výtahem!
Rozhledna se vypíná ve výšce 324 m n. m. Je vysoká 30 m a k vyhlídkovému ochozu ve výšce 24 metry vás přivede 144 schodů. Mnoho lidí z nějakého důvodu nemůže tolik schodů zdolat a tak si jen s povzdechem řeknou, že si musí nechat na takový výlet zajít chuť. Právě pro ně je tu opravdu dobrá zpráva – smutní být nemusí. Jako jedna z mála rozhledna Kaňk umožňuje i bezbariérový přístup a návštěvníci se nahoru mohou vyvézt výtahem.

Ve výšce vám bude chutnat
Prosklený ochoz vám nabídne nádherný výhled na Kutnou Horu, Čáslav, Železné a Orlické hory, úrodné Polabí, vidět odtud můžete dokonce i Ještěd s nezaměnitelným vysílačem a hotelem tvaru rotačního hyperboloidu. V dáli se rýsují také Krkonoše. To však není všechno, co vyhlídkový ochoz nabízí. Čeká tu na vás totiž také velmi příjemná kavárna, která se na sklonku dne, v podvečerních hodinách, mění v originální vyhlídkovou restauraci s minutkovou kuchyní. Na jídelním lístku jsou například grilované tygří krevety, kuřecí steak na grilu, pečený dančí hřbet, medailonky z pravé hovězí svíčkové a mnohé další.

Příjemné ubytování v Havířské boudě
Pokud se vám zde zalíbí, můžete se ubytovat v penzionu Havířská bouda, který stojí v těsné blízkosti rozhledny a jenž nabízí ubytování v pěti dvoulůžkových pokojích a jednom rodinném apartmánu. Najdete tady restauraci, která vám nabídne posezení s otevřeným krbem, v létě pak velkou venkovní terasu a vždycky výtečnou kuchyni. Denní menu vám nabídne klasické české hotovky, na jídelním lístku nechybí ani ryby či vegetariánská jídla a specialitou je francouzská kuchyně například Boeuf Bourguignon, nebo-li maso po Burgundsku. Rozhledna je přístupná celoročně od 10.00 do 18.00 hodin. Od 18.00 hod. je možná rezervace pro romantické večeře. Restaurace Havířská bouda má otevřeno od pondělí do čtvrtka a v neděli od 10.00 do 22.00 hod., v pátek a v sobotu od 10.00 do 23.00 hod.

Přečtěte si:   Peking – město s bouřlivou historií

Z Kaňku do Kutné Hory
Výlet na Kaňk můžete spojit s návštěvou Kutné Hory. Nenechte si ujít zdejší památky, na které je město opravdu více než bohaté. Chrám sv. Barbory je přístupný denně včetně pondělí, v období od listopadu do března od 10.00 hod. do 16.00 hod. Vyhlášená Kostnice v hřbitovní kapli v Sedlci je otevřena od listopadu do února od 9.00 do 16.00 hod. České Muzeum stříbra Hrádek, vás přivítá v listopadu od 10.00 do 16.00 hodin, od prosince do března se jeho brány uzavírají a zavítat sem můžete zase až v dubnu. Do Vlašského dvora, kde je například mincovna, kde se razily pražské groše, se můžete vydat v listopadu, prosinci, lednu i v únoru od 10.00 do 16.00 hodin. A samozřejmě zde na vás čeká celá řada dalších unikátních památek a zajímavostí.

A kam potom? Na Valy!
Pokud vám po výletě vyhládne a budete mít náladu na něco jiného, než na posezení v pizzerii či minutkové restauraci, zamiřte do krčmy Na Valech. Nečekejte polstrovaná křesla, stříbrné příbory a dokonce ani mimořádný gurmánský zážitek. Tvrdé lavice k vašemu pozadí nebudou zrovna ohleduplné a k prostudování jídelního lístku postačí chvilka, ale odnesete si odtud spolu s plným žaludkem dobrý pocit, jaký možná mívali pocestní, kterým se po dlouhé cestě dostalo fortelné stravy a dobrého slova. Jak vidíte, ani s chladnými dny se nemusíte vzdávat svých oblíbených výletů. Rozhledna Kaňk a město Kutná Hora jsou toho názornou ukázkou.

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *