HippoterapieJízda na koni je sportem, zábavou, příjemnou relaxací ale může přinášet také léčebné účinky. Hippoterapie, jak se odborně nazývá, je významnou složkou komplexní léčby pacientů s celou řadou diagnóz. A pokud netušíte, co to hippoterapie je, pak si, laicky řečeno, můžete představit gymnastiku na koni za léčebně rehabilitačním účelem.

Za vším stojí Lis Hartelová
Možná nevíte, že o popularitu jízdy na koni mající rehabilitační účinky se zasloužila Lis Hartelová. Tato jezdkyně v roce 1952 získala na XV. letních olympijských hrách v Helsinkách stříbrnou medaili v jezdeckém sportu, konkrétně v drezúře, ačkoliv byla částečně ochrnutá po dětské obrně.

Teplo a pohyb zvířete dokáže vylepšit stav těla i mysli
Hippoterapie je pro svou komplexnost vhodná pro širokou škálu pacientů s fyzickými, ale i psychickými potížemi. Tvoří významnou podpůrnou součást léčby zejména u lidí s onemocněním neurologickým (degenerativní nervová onemocnění, dětská mozková obrna, roztroušená skleróza aj.), ortopedickým (např. rozšířená skolióza a další) a rovněž řady chorob z kategorie interního lékařství. Jízda přenáší pohyb koňského těla na člověka, stimuluje centrální nervový systém a poškozené skupiny svalů a výrazně podporuje rovnováhu i pohybovou koordinaci. Při jízdě na koni se zapojují „do akce“ všechny lidské svaly, přejímáním motorického pohybu je ovlivňován svalový tonus a to i svalů, které nejsou v běžném životě zvlášť namáhány, například zádových svalů. Působení tepla koňského těla uvolňuje případné křeče dolních končetin a v neposlední řadě již samotný kontakt se zvířetem vzbuzuje příjemné pocity. Zlepšuje se koordinace pohybu, normalizuje svalový tonus, upravuje svalová dysbalance, posiluje kardiovaskulární systém, stimuluje dýchací svalstvo a mnohé další. Při hippoterapii jsou na koni prováděny speciální cviky a lekci vede odborně školený terapeut, který má vzdělání v oblasti fyzioterapie doplněné znalostmi získanými v kurzu hippoterapie.

Přečtěte si:   Účinný pomocník proti bolestem zad

Několik odvětví hippoterapie
Aby tato léčebná metoda mohla dosahovat optimálních výsledků, dělí se pacienti dle typu postižení do několika kategorií a pro každou z nich je vhodný jiný způsobe hippoterapie: léčebné pedagogicko-psychologické ježdění, rekondiční ježdění a sport handicapovaných.

Hippoterapie pro lidi s osteoporózou?
Jelikož je zvýšený svalový tonus přenášen pomocí šlach na kosti a změny tlaku a tahu se podílí na podpoře tvorby a obnovy kostní hmoty, může být tato léčebná metoda prospěšná i pro lidi s osteoporózou. Ačkoliv jsou při hippoterapii zachovávána maximální bezpečnostní opatření a koně kteří jsou při ní využíváni, vynikají mírnou povahou a spolehlivostí, přesto existuje určité riziko možnosti pádu z koně a je tak nezbytně zapotřebí zvýšené opatrnosti a snaha předcházení rizikům, která jsou spojena s pádem z koně.

Pro koho léčebná metoda není vhodná?
Jako téměř každá léčebná metoda i hippoterapie má kontraindikace. Není vhodná pro lidi, kteří mají alergii na zvířecí srst, trpí závratěmi, mají aseptické kloubové nekrózy v akutním stádiu, závažné onemocnění kardiovaskulárního systému, jsou po operaci páteře a pro mnohé další. Hippoterapii lze zařadit do léčebného programu pouze na základě rozhodnutí lékaře. Tam, kde kontraindikována není, dokáže pak ale téměř malé zázraky.

Další články na Kvalitni.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *