OparZná to většina z nás – jeden den to začíná pocitem brnění, svědění a pnutí. Druhý až třetí den se na tomto místě objeví shluk puchýřků, z nichž se vytvoří vřídek, který záhy praskne a vytéká z něho tekutina. Opar je na světě.

Záležitost odborně nazývaná herpes simplex, bolestivá a navíc vůbec ne pěkná. Často se opar objeví navíc v tu nejméně vhodnou dobu. A hned tak se ho nezbavíme. Strup praská, zacelí se, opět praská, bolí a svědí. Ten se může utvořit nejen na rtu, ale také se vyskytnout v ústech, například na sliznici dásní, případně i jinde v obličeji. Existují i genitální opary a zvláštní kategorií jsou opary pásové. Na první pohled nás nejvíce trápí ty „obyčejné“ – opary viditelné na našem rtu již z dálky. Velmi bolestivé a nebezpečné, které člověka dovedou i na nemocniční lůžko, jsou pak opary pásové. Nakazit se virem, který je způsobuje, je více než snadné. Lze se nakazit od člověka, který již opar má a to i v takovém případě, když infekce probíhá bez příznaků. Po nakažení se totiž viditelné příznaky nemusí nutně projevit. Bohužel se jedná o nákazu celoživotní, jelikož vir se dokáže šířit podél nervových vláken do shluků nervových buněk, kde se usídluje a přežívá. Kdy se projeví a udeří v plné své síle, je otázkou oslabení imunity a souhry několika dalších faktorů.

Jak dlouho nás opar trápí?
Běžný a nekomplikovaný opar zmizí zpravidla do deseti dnů. Jestliže se tato vysoce nepříjemná záležitost týká i vás, obtěžuje vás a znepříjemňuje vám život, jistě se hodí několik rad, jak s oparem zatočit a jak si co neúčinněji ulevit.

Jak na něj vyzrát?
Pro zmírnění bolesti, ale zároveň také navíc pro urychlení hojení se využívají antivirové přípravky, obsahující tzv. acycloviry. Na léčbu oparů jsou vhodné zvláště ve formě mastičky, např. Zovirax či Herpesin.  Snadno se aplikují a léčivý přípravek dobře k pokožce přilne. Proto, aby léčba byla úspěšná, je však důležité s ní začít již v samotném začátku onemocnění. Tedy v době, kdy teprve pociťujete první příznaky, čili pnutí, brnění a svědění, avšak puchýřky se ještě nevytvořily. Použití těchto hojivých přípravků ve stádiu, kdy již opar praskl, dobu vaší léčby nikterak neurychlí. Další relativně komfortní možností jsou hydrokoloidní náplasti. Jsou flexibilní, tenoučké a průhledné a zabraňují dotyku postižené oblasti. Chrání ji, zamezují vzniku strupu a dokážou rovněž mírnit doprovodné symptomy ve všech fázích oparu.

Přečtěte si:   Dopřejte si vitamíny D a K v té nejlepší podobě, na naše tělo mají opravdu pozitivní vliv

První pomoc
Ptáte se,co máte dělat, pokud nemáte po ruce mastičku a z různých důvodu třeba ani lékárnu? Opar vás klidně přepadne v tu nejméně vhodnou dobu. Zaútočí, když třeba trávíte dovolenou daleko z dosahu civilizace. Jde to, pomoci si sám? Určitě ano. Nejrychlejší úlevu vám přinese zchlazení postiženého místa přiložením kousku ledu. Nemáte-li led k dispozici, můžete zkusit obyčejný studený obklad. Máte-li po ruce bylinky, pomoci vám může odvar z heřmánku nebo šalvěje, který se používá k výplachům. Vhodný je též extrakt z meduňky, který je vhodný především pro počáteční stadium oparu. Další dobrou volbou je starý známý propolis.

Nebezpečný pásový opar
Bolestivé onemocnění představuje pásový opar, Herpes zoster. Vyskytuje se nejčastěji v oblasti břicha, pasu, hrudníku a zad. Postihuje především lidi po padesátém roce věku. Na rozdíl od výše popsaného oparu vám jej avizuje palčivá bolest. Po té se v řádu několika dní vyskytnou puchýřky ve formě pásu (odtud „pásový opar“), které jsou naplněné tekutinou. Místo je zarudlé, bobtná a bývá velmi bolestivé na dotyk. Při výskytu pásového oparu je zapotřebí vyhledat lékaře, který většinou volí léčbu virostatiky i antibiotiky, v lehčích případech ve formě tabletek, při těžších formách pak nitrožilně v infuzích.

Klid, pohoda a bohatá strava jsou nejlepší kroky v prevenci proti oparům
Tak jako pro každé onemocnění i pro opar platí, že lepší než léčba je prevence. Snažte se povzbuzovat svůj imunitní systém zdravou životosprávou. Je třeba dopřát si výživu bohatou na vitamíny a stopové prvky, dostatek tekutin a spánku. A samozřejmě, pokud to jen trochu jde, vyhýbat se stresu. To vše v době, kdy ještě o jakýchkoliv zdravotních potížích nemůže být ani řeči.

 

 

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *