CorkIrsko je krásná a možná trochu drsně působící příroda s řadou nezapomenutelných míst. Jedním takovým je druhé největší město Irska – Cork. Leží na jihu ostrova, asi 250 km od Dublinu a je pro něj typická gregoriánská architektura, kouzelné uličky i vodní cesty.

Město je rozeseté podél malebného údolí řeky Lee. Pokud vás zajímá, kde město vzalo své jméno tak vězte, že za něj vděčí bažině, která se rozprostírá podél říčních břehů. Irský název pro bažinu je totiž Corcaigh. Cork je obklopen úchvatnými přírodními scenériemi a návštěvník má řadu možností poznat je zblízka. Okolí města nabízí nezapomenutelné pěší túry, milovníci jezdeckého sportu ocení pohled na krajinu ze hřbetů koní. Vydáte-li se za poznáním místních památek, stále budete mít co nového objevovat.

Pokud váháte, protože vaše angličtina není tak dobrá, abyste si byli jisti, že porozumíte všemu, čemu byste porozumět chtěli, je tu jedna zajímavá možnost. Můžete totiž tuto krásnou zemi navštívit zemi a ve městě svých snů se zúčastnit jazykového pobytu dle vašeho výběru. Doučíte se jazyk v netradičním prostředí a navíc budete mít jedinečnou možnost seznámit se s tradicemi hostitelské země.

Dominantou Corku je kostel St.Ann´s Shandon Church, nacházející se na sever od řeky Lee. Jednotlivé ciferníky hodin na věži až do opravy v osmdesátých letech ukazovaly odlišný čas a hodiny si tak od místního obyvatelstva vysloužily přezdívku „Lhář se čtyřmi tvářemi“. Proslulé shandonské zvony na vrcholu věže můžete za přijatelný obnos sami rozhoupat a odnesete si odtud nezapomenutelný zážitek.

Další nejvýznačnější památkou je St. Finbarr´s Cathedarl, katedrála nacházející se v klidné části města jižně od řeky, honosící se třemi nepřehlédnutelnými věžemi. Byla dokončena v roce 1878 a zasvěcena patronu města, svatému Finbarrovi, podle něhož byla také pojmenována. V interiéru je překrásná apsida, na jejíchž vitrážích je zobrazen Ježíšův život.

Pozoruhodná je také budova z červených cihel a vápence, která je sídlem umělecké galerie Crawford Municipal Art Gallery. V minulosti zde bývala celnice, ale tu by zde již skutečně nikdo nehledal. Budova pochází z roku 1724 a v roce 1850 zde byla zřízena škola designu. O 34 let později, v roce 1884, ji William Horatip Crawford rozšířil a byly tady umístěny ateliéry, síň plastik a obrazárna. Najdete tu mnoho pokladů irského umění konce 19. a počátku 20. Století. Například obrazy Jacka Yeatse, či kolekci děl nejen britských, ale i zahraničních autorů. Budova samotná návštěvníky zaujme okny s mimořádně zpracovanými vitrážemi od předního irského vitrážisty Harryho Clarkea. A určitě vás bude také zajímat skutečnost, že galerie je proslulá výbornou restaurací, pod vedením kuchařské školy Ballymaloe Schoul of Cookery, která se zaměřuje na klasickou irskou kuchyni s příchutí moderních trendů.

Přečtěte si:   Ráj, který vzešel z pekla - ostrov Santorini

Vydáte-li se z města po proudu řeky směrem z centra ven, po necelých dvou kilometrech narazíte na Blackrock Castle. Jedná se o hrad, který byl původně přístavní pevností. Tu nechal vybudovat v roce 1582 lord Mountjoy. V roce 1827 ji zachvátil rozsáhlý požár, při kterém pevnost utrpěla vážné škody. Po třech letech byla pak podle plánů achitektů J. a G.R. Painových upravena do nové podoby. Z ochozů je až neskutečně pěkný pohled do krajiny. Pakliže vám vyhládne, ,nemusíte chodit daleko. Součástí hradních prostor je dnes i restaurace a bar.

Cork a jeho okolí nejsou však jen krásné historické budovy a malebná příroda. Život v něm pulzuje v množství ulic a uliček i u přístavní hráze. Velká část obchodních aktivit se i dnes soustřeďuje právě tam. Vodní cesta South Mall bývala v minulosti hojně využívanou a u kamenných schodišť, po kterých mířili obyvatelé nahoru do svých domů, kotvívaly jejich čluny a loďky. Nedaleko zmiňované vodní cesty narazíte na Parlament Bridge, most vybudovaný roku 1806.

Toto překrásné město u řeky Lee vám tak nabízí neopakovatelnou atmosféru tepající směsicí tradičních i moderních vlivů, dokreslovanou starými bytelnými domy, na které je radost spočinout pohledem ještě dnes. Ne náhodou bylo město v roce 2005 vyhlášeno hlavním evropský městem kultury. Jeho návštěva je nezapomenutelným zážitkem spojeným s poznáním irské kultury.

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *