Dovolená představuje čas odpočinku, na který se všichni těšíme a přejeme si ji prožít odlišně od všedních dní. Spousta lidí v zimě vyrazí na týden na hory, kde od rána do večera brázdí svahy na lyžích a v létě se vydávají k vodě. Protože stabilita počasí u nás není zaručena, mnozí preferují dovolenou v teplých krajích, u moře. Je ale nutné dny zaslouženého volna vždy trávit jako přes kopírák, když se nabízí tolik a až netušených možností?

Pokud milujete lyžování a myslíte, že tím pádem vám toho zima mnoho jiného nenabídne, přesvědčte se o opaku. Můžete třeba pro jednou vynechat své oblíbené zimní středisko a vyrazit tam, kde budete mít volbu zimní radovánky skloubit s lázeňským pobytem.Takovýchto možností je celá řada. Jeden den strávíte na sjezdovce, další den si pak užíváte ve vyhřívaném bazénu a své tělo necháváte rozmazlovat masážemi.

Pokud jste solventnější, můžete zimní dovolenou trávit ale ještě úplně jinak. Ačkoliv odletíte za sluncem a teplým mořem, oblíbeného lyžování se nemusíte vzdát. Pokud si to ovšem namíříte do Dubaje v Arabských Emirátech. Jedno z největších nákupních center na světě, Mall of The Emirates, kromě jiného totiž nabízí obrovský lyžařský krytý areál Ski Dubai. Rozkládá se na ploše 22 500 metrů čtverečních a výškové převýšení činí 85 metrů. V areálu je 5 svahů, které jsou rozdělené podle obtížnosti a nechybí ani černá sjezdovka, v tomto případě 400 m dlouhá, ani koryto pro snowboardisty. Jako na každou správnou sjezdovku se na její vrchol dostanete vlekem, nebo čtyřsedačkovou lanovkou. Přibližně v polovině svahu je pro hosty připravena restaurace, ze které je krásný výhled na celý areál. Jestliže do Ski Dubai vyrazíte se svými dětmi, rozhodně se tu nudit nebudou. Asi 3000 metrů čtverečních rozlehlý snowpark má pro ně připraveno nejen místo, kde si mohou postavit sněhuláka, ale také skluzavku, sněhovou jeskyni či třeba sáňkařskou dráhu. Až vás zdejších cca -2° Celsia omrzí nebo bude studit, není nic snazšího, než odepnout lyže a vyrazit k moři…

Letní dovolenou si lidé rádi plánují už tehdy, když se za okny vznáší sněhové vločky. Co si budeme povídat – těšení na dovolenou je její neodmyslitelnou součástí, která člověku přináší radost. Můžete si vybrat a pořídit dovolenou tzv. First Moment, která vám přinese výhodnější cenu a dlouho dopředu tak víte, kde a jak svou dovolenou strávíte. Mnoho lidí si však nemůže dnes dovolit svou dovolenou naplánovat několik měsíců dopředu a tak naopak vybírají pobyty Last Minute, na poslední chvíli. Finančně se také jedná také o cenově zvýhodněné zájezdy, avšak ne vždy je potom ještě v nabídce takové zařízení či lokalita, která vám bude na absolutně vyhovovat. Dá se však říci, že pokud nebudete trvat na stech procentech svých představ a rozumný kompromis je pro vás akceptovatelný, rozhodně nemusíte být zklamání. Peníze, které ušetříte koupí takovéhoto pobytu i se zmiňovaným rizikem, vám mohou umožnit množství zážitků, na které by třeba jinak už nezbývalo. Navštívit cizí zemi a strávit třeba týden u hotelového bazénu a na hotelové pláži bez toho, že můžete zažít i něco nevšedního, je skoro škoda. Cestovní kanceláře nabízí řadu fakultativních výletů, ale ne každý touží po společnosti spolurekreantů, když lidí má za celý rok tak trochu – dost. Je možné si půjčit některý z dopravních prostředků a „na vlastní pěst“ si nějaký výlet udělat sami. Je to oblíbená varianta zejména u řeckých ostrovů. Obavy, že se ztratíte, rozhodně mít nemusíte a to ani pokud vaše angličtina není právě bravurní. V Řecku všude se totiž domluvíte s nadsázkou i rukama a nohama, neboť Řekové jsou milí a vstřícní. Tamní půjčovny nabízí jak automobily, od vozů nižší třídy až po praktické terénní, ale turisté si s oblibou půjčují skůtry a čtyřkolky. V Řecku se nespěchá, život plyne poklidně a ostrovy nevelké rozlohou, ale obrovské svou krásou, kterou nabízí, se na takovém dopravním prostředku dají bez potíží projekt a poznat.

Přečtěte si:   Nezapomenutelný Libušín

Jsou také lidé, kteří by do letadla nastoupili jen pod pohrůžkou násilí a představa toho, že letí ač sami nemají křídla je pro ně nepřijatelná. Přesto rádi cestují a poznávají svět. Na kratší vzdálenosti vystačí s osobním automobilem, avšak tak trochu závidí svým kolegům na silnicích, kteří si vezou svůj „dům“ s sebou, v podobě obytného vozu. Naštěstí půjčovny zareagovaly na poptávku po těchto vozech a díky jejich zvýšené nabídce byly ceny pronájmů ztlačeny dolů. Navíc pokud netrváte na tom, že chcete vyrazit v té nejvytíženější sezóně, ale máte třeba odrostlé děti a můžete si dovolit svou dovolenou trávit třeba v září, ceny jsou ještě příznivější a rozhodně už ne dostupné jen pro vyvolené.

Recept na to, jak strávit svou dovolenou tak, aby naprosto naplňovala přání všech členů rodiny, není. Možností, jak se však přání každého alespoň trochu přiblížit, existuje celá řada.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *