Obec Chvaly, podle které zámek nese své jméno, je v současné době součástí Prahy 9-Horních Počernic. Ruina, kterou byl zámek ještě na počátku roku 2006, se po náročné rekonstrukci proměnila na dominantu Horních Počernic a dnes je vyhlášeným centrem kulturního a společenského dění.

Za éru své existence zámek vystřídal řadu majitelů. Jedním z nich byl rytíř Jiří Vtelenský ze Vtelna, dalším například císařský rada Daniel Kapper z Kappersteina, jenž jej koupil za 15 tisíc zlatých rýnských. Tuto částku si vypůjčil od jezuitské koleje u sv. Klimenta a zakoupeným majetkem se musel zaručit. Na podzim roku 1625 byl však zákeřně zavražděn a jeho jenž byl dědicem nebyl schopen dlužnou částku splácet. Celý objekt byl pak bezúplatně postoupen jezuitské koleji. Po zásahu blesku roku 1734 tvrz vyhořela a byla v následujících letech jezuity přebudována do podoby renesančního dvouposchoďového zámku. Po zrušení jezuitského řádu přešel zámek s dvorem pod správu c.k. Zemského studijního fondu a po vzniku Československé republiky roku 1918 byl převeden do majetku státu. V padesátých letech jej v již dost špatném stavu dostal do užívání Státní statek Praha a protože se prováděly pouze nezbytné udržovací opravy, zámek chátral dál. V roce 1995 byla založena Nadace Chvalského zámku a ve stejném roce byla vyhlášena veřejná architektonická soutěž na projekt k jeho využití, následoval náročný stavebně historický průzkum. S celkovou rekonstrukcí se započalo v roce 2006 a trvala dva roky. Chvalský zámek je důkazem toho, jak lze skloubit odkaz předků se současností. O zde použitých materiálech se našim předkům ani nesnilo. Ocel, sklo, exotická dřeva, materiály současnosti tvoří s historií dokonale harmonický celek. A za zmínku stojí to, že autorem tohoto kontrastního pojetí je Ing. arch. Tomáš Šantavý, jenž má na svém kontě zapsanou například rekonstrukci Tylova divadla, Anežského kláštera, Rudolfina nebo třeba Staronové synagogy.

Přečtěte si:   Největší skalní most - Pravčická brána

Nyní zve zámek celoročně návštěvníky na celou řadu akcí. Výstavy, koncerty, oblíbená zámecká posezení s význačnými osobnostmi naší kulturní i politické scény, která jsou určená především seniorům. Své zvláštní kouzlo pak dává na odiv v čase předvánočním a o samotných Vánocích. Ani letošní Advent a Vánoce nebudou výjimkou.

Za shlédnutí stojí výstava s názvem „Vánoce našich babiček“, která návštěvníky uvítá od 1.12. letošního roku až do 13.1.2013. K vidění jsou nádherné betlémy – velké skříňové, vyřezávané i keramické, ale také mnoho překrásných starodávných vánočních ozdob. Díky tomuto všemu se návštěvníci mohou přenést do dob dávných, ne tak uspěchaných, jako je ta naše.

Sobota druhého prosincového víkendu bude překvapením pro děti i dospělé. Chvalským  zámkem je totiž provede sám rytíř Jan ze Chval v plné zbroji a ukáže nejen vše, co zámek nabízí, ale provede je i zmíněnou vánoční babičkovskou výstavou. Děti si tu mohou zasoutěžit a očekává je sladká odměna. V neděli pak rytíře vystřídá víla Ohnivka.

Po celou dobu adventu a času vánočního je k vidění výstava Nádraží na zámku – zapomenuté objevy a vynálezy, kde si děti mohou pohrát se stavebnicí Merkur, podívat se na velký model historického elektrifikovaného kolejiště včetně funkčního vláčku a parní lokomotivy a mnoha mechanických hraček, které jsou zmenšenými kopiemi technických objevů a vynálezů. Tato výstava končí 6. ledna 2013. Aaž do 13. ledna 2013 se mohou návštěvníci těšit z výstavy originálních filmových dekorací a loutek z polopohádkového příběhu Statečná Faruza.

Ať sem zavítáte v adventním čase, nebo na zámek zamíříte později za některou z kulturních akcí či přednášek, jedno je jisté: vždy tu najdete příjemné prostředí naplněné pozitivní energií.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *