Obojí! Ptáte se, jaké rostlinka je takřka zcela nenáročná, její pěstování dokonale zvládnou amatéři, hodí se skvěle do interiérů? Asparágus! Kytička, která Vám vydrží pěkně svěží po celý rok. Ať je jaro, léto nebo zima, můžete se o tuto rostlinku starat. Pochází z jihu Afriky a řadíme ji do čeledi liliovitých stejně jako její příbuzná lilie, jak už z názvu čeledi odpovídá.

Chcete-li jiné označení této rostliny, sáhněte ve slovníku po písmenu „ch“, je to totiž starý známý chřest. Avšak asparágus není ledajaký chřest, ale ozdobný pěstovaný v zahradnictvích jako okrasná rostlinka vhodná především do hrnečku. Sice bychom mohli hovořit o zelenině, jelikož chřest se běžně jako zelenina pěstuje i prodává, avšak asparágus tak neoznačujeme, i kdybychom mohli. Vždyť ještě nedávno byl chřest obecný považován za všestranně léčivou bylinku. Brzy se však dostal do mnohých kuchyní jako naprostá lahůdka.

Jinou odrůdu chřestu známe snad všichni. Označení nese cizojazyčné – asparágus sprengeri, avšak vyskytuje se po celé naší České republice. Hovoříme tu o polokeři, jenž má světle zelenou barvu a husté, avšak jemné větvení. Pokud je mezi Vámi nějaký biolog, jistě dosvědčí, že asparágus sprengeri má řídce větvenou lodyhu s drobnými voňavými kvítečky, která se ráda popíná po čemkoli v jejím dosahu. Je opravdu velmi dekorativní, hodí se především do světlých místností, letních verand, zimních zahrad, na balkony… zkrátka kamkoli, kde jen budete chtít.

Přečtěte si:   Čím barevnější zahrada, tím lepší

Podobně okrasný je i asparágus falcatus, masivní a robustní květina, jejíž pěstování hravě zvládne i zahradník začátečník. Jediným problémem může být fakt, že tato rostlina dosahuje značné výšky, neroste totiž převisle, není tedy od věci pořídit jí oporu, aby se neklátila po květináči.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *