Když se řekne „kompost“, většina lidí si vybaví zapáchající hnojivo, které vzniklo rozpadem organického materiálu. A mají pravdu!

Kompost je opravdu kvalitní organicko-minerální hnojivo, pomocí kterého se do půdy navrací veškeré cenné živiny, které se z ní vyčerpaly, když Vám na zahrádce rostla chutná zelenina. Na rozdíl od minerálních hnojiv, která kupujeme mnohdy zbytečně předražená v obchodech, dodává kompost také toliko potřebný humus, jenž velice dobře působní na vlastnosti půdy.  Kompost působí svojí vysokou hodnotou pH i proti okyselování půdy.

Tento zralý materiál lze využít pro mnoho různých účelů. Jedním z nich může být jeho přidávání na jaře k zelenině a ke květinám. Kompost podpoří úrodnost půdy a rostliny, které na takto pohnojené půd porostou, budou zásobovány dostatečným množstvím všech potřebných živin. Další výhodou, proč kompostovat, či spíše hnojit kompostem je fakt, že pokud nahrneme větší množství kompostu k ovocným a okrasným dřevinám, zaručíme si tak příznivé vstřebávání dešťové vody do půdy ruku v ruce s vhodnou kyprostí půdy.

Zakládáme-li nové zahrady a trávníky, měli bychom kompostem ve vrstvě až dva centimetry vysoké poklást celou plochu. A při údržbě trávníku častým sekáním, kdy přichází půda o potřebné živiny, je taktéž vhodno rozhodit kompost po trávě, abychom takto provzdušnili trávu, udrželi její vhodnou vlhkost a navíc zabránili růstu plevele. Pěstujeme-li rostlinky v květináčích, měli bychom kompost a písek míchat v poměru 1:1. Při čemž i zde platí, že nejvhodnější doba pro aplikaci kompostu na trávu a jiné rostliny nastává úderem jara, končí počátkem školního roku, tedy v září.

Přečtěte si:   Dům na stromě 2 – Udělej si sám

V druhém díle se můžete těšit na shrnutí několika zásadních problémů při kompostování, základní podmínky, když se rozhodneme kompostovat a mnoho dalšího.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *