Stále víc lidí utíká od shonu města do přírody a to nejen na víkend či dovolenou. Obliba venkovských chalup  a usedlostí pro trvalé bydlení stoupá. V souvislosti s tím nastává otázka, jak co nejlépe využít zahradu, není-li člověk zrovna Mičurin. Většina lidí původně žijících ve městě od ní očekává něco jiného, než že je jen zeleným zázemím kuchyně. Důraz  bývá kladen převážně na estetický vzhled. Ale co na takovou zahradu vysadit, když dosud největším úspěchem bylo vypěstování keře rajského jablíčka v květináči na balkoně a každá rada je tu drahá?

V první řadě musíme přihlédnout k lokalitě, kde se naše chalupa nachází. V potaz budeme brát polohu zahrady, kvalitu půdy a v neposlední řadě charakter stavby na ní stojící. Zahrada je šatem domu a dohromady tvoří nedílný celek. A tak stejně, jako se k moderní novostavbě nehodí na střeše šindel,  k stoleté roubence se nehodí anglický trávník a palmy v květináči.

Při výběru dřevin neuděláme chybu, když zvolíme nejlépe takové, které se v naší lokalitě pěstují odedávna. Může to být například černý bez, jenž je navíc velice užitečnou rostlinou a léčivé účinky jeho květů i plodů jsou dobře známy. Vysadit můžeme ale také šeřík či zlatici. Svým květem zahradu pěkně prozáří a šeřík ve džbánku na kuchyňském stole krásně voní. Při pořizování rostlin je dobré přihlédnout k tomu, abychom vybrali takové, které kvetou již na jaře, ale i takové, jenž nám svými květy budou dělat radost v létě a na podzim.

Z tradičních jarních nesporně patří k oblíbeným prvosenka, jejíž poduškovitou odrůdou můžete olemovat cestičky. Ke starému stavení se výborně hodí nejrůznější barevné varianty obyčejného a oblíbeného petrklíče. Krokusy, které začínají kvést již koncem února či začátkem března, oživí vaši zahradu veselými barvami.Dříve převážně hrnková květina, hyacint, se ve svěží jarní trávě vyjímá také moc pěkně.

V letním období se v mírně zastíněném prostředí zahrady dobře daří poschoďovitě kvetoucím primulím. Tyto drobné kytičky vyžadují vlhčí prostředí. Jeden z druhů se vyznačuje barvou výrazně purpurově červenou, romanticky bílou či něžně růžovou, další vykvete v oranžových a žlutých odstínech. Zahrada nejsou ale jen květy, stále víc jsou v oblibě okrasné trávy. Jsou natolik tvarově i barevně rozmanité, že by neměly u chalupy chybět. Pěkná je třeba žlutolistá forma pšeníčka, které dorůstá asi45 centimetrů. Další z nich, třeslice poslouží nejen v létě, ale její květní stonky můžeme v zimě použít do vázy jako dekoraci. Ozdobných trav je opravdu celá řada a nejsou výjimkou druhy, které dorůstají do výšky i 2 –3 metrů. Stále více lidí preferuje namísto sušeného koření čerstvé bylinky, které se v dnešní době dají zakoupit po téměř celý rok. Máte-li chalupu, jistě pro svou romantickou vůni a praktické využití na vaší zahrádce nebudou chybět a na zimu si pak některé druhy můžete odsadit do květníku, nebo koření usušit či zamrazit. Až do výše jednoho metru dorůstá Estragon, víceletá rostlina, která se jako jemné koření používá do omáček a polévek. Estragon se doporučuje množit nejlépe řízkováním. Hodně oblíbená je Máta peprná, mátový čaj je obzvlášť lahodný. Dobře se jí daří na teplém a slunném místě. Pažitku ani netřeba představovat. Její květy jsou sice pěkné, ale raději je včas odstraníme, aby nám vznikl pěkný hustý trs. Meduňka, rostlinka podporující dobrý spánek, potřebuje slunné a chráněné místo. Množství bylinek, které můžete na zahradě své chaloupky pěstovat je velké a záleží na každém, jaké si vybere.

Přečtěte si:   Jak správně vybrat venkovní květináče?

Jaro a léto bývá opravdu plné barev, ale dnes se už více než dřív dbá i na pohodu barevného podzimu. Možná vás překvapí, že radost v září a říjnu dokáží svým prostým bílým květem udělat podzimní sasanky. V podvědomí lidí k podzimu totiž neodmyslitelně patří převážně chryzantémy a slovo sasanka vyvolává spíš představu jara. Chryzantémy, tyto „staré známé“  mohou přinést do zahrady celou škálu barev, jenž je v kombinaci s barvami odcházejícího léta pastvou pro oči. Cihlově červená, zářivě žlutá, světle i tmavorůžová vnese dobrou náladu do již krátících se dní.  Rovněž oblíbené podzimní astry dokáží vytvořit malebná zákoutí. Tím spíš, že tyto květiny dorůstají výšky až téměř jednoho metru a jsou výbornou kulisou drobnějších rostlin.

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *