Skleník na zahradě má řada z nás. Někdo dává přednost klasickým materiálům, mezi které nepochybně patří sklo, někdo miluje inovace, a proto se rozhoduje mezi moderními materiály. A do skupiny moderních materiálů, nejen pro výstavbu skleníků, patří bezpochyby polykarbonáty. Polykarbonátové skleníky jsou tvořeny dvojitým tzv. komůrkovým materiálem – dutinovými deskami. Tento nadčasový materiál s sebou nese řadu výhod, ale i nějaké ty nevýhody, o nichž si povíme na následujících řádcích.

Výhody skleníků z polykarbonátu
Mezi jednotlivými polykarbonátovými deskami najdeme vzduchovou výplň, díky které lze minimalizovat tepelné ztráty. Zahradní skleníky z polykarbonátu tedy udržují optimální teplotu a to i v případě třeskutých mrazů nebo nadprůměrných letních teplot. Jednotlivé polykarbonátové desky se navíc vyznačují snadnou ohebností a nízkou hmotností, proto je jejich manipulace velmi snadná a zvládne ji téměř každý. Na rozdíl od ostatních materiálů lze díky polykarbonátům vytvářet například skleníky se zahnutou nebo obloukovou střechou apod. Polykarbonátový skleník navíc výborně odolává vnějším vlivům i mechanickému poškození. Můžeme si tedy troufnout tvrdit, že se jedná o takřka nerozbitný materiál. Světelná propustnost se u polykarbonátových desek ustálila v rozmezí 70 – 80 %. Údržba polykarbonátových skleníků je také velmi jednoduchá a nenáročná.

Přečtěte si:   Černý květ? Existuje!

Nevýhody polykarbonátových skleníků
U skleníků z polykarbonátu však najdeme také pár nevýhod. Nevýhodou polykarbonátu je fakt, že působením tepla se materiál nepatrně roztahuje (dilatace) a z tohoto důvodu je nutno použít speciální konstrukci, která životnost skleníků prodlouží. Nevýhodu můžete spatřovat také ve vyšší pořizovací ceně materiálu, než je tomu například u klasického skla. Tato cena je však vykoupena výbornými vlastnostmi, které ocení nejeden zahrádkář.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *