puppy, dog, pet

Možná jste si domů přinesli roztomilé štěňátko, nebo máte doma pejska v nejlepším psím věku, případně vedle vás žije psí senior. Všechny je třeba krmit a pečovat o ně. Víte však, jak se liší stravování pejsků různého věku? Úplně stejně jako u lidí i u psů má výživa v různém věku odlišná specifika. U psů pak kromě věku hraje roli také velikost rasy.

Roztomilé štěně
Miminkovské a batolecí údobí svého života štěně tráví na mateřském mléce. Je sice těžko nahraditelné, ale naštěstí existují jeho náhražky pro případ, pokud fena z jakéhokoliv důvodu nemůže kojit, nebo pokud štěňátka o svou matku přijdou. Od přibližně čtvrtého týdne věku štěňátek začíná čas jejich přikrmování. Následně po mateřském mléce malí pejsci začínají konzumovat pevnou stravu. Mohou jí být třeba namočené kvalitní granule určené pro juniory s volbou velikostí pro dané plemeno. Po dosáhnutí asi tak osmého týdne věku by měla štěňátka být již naučená cele na pevnou stravu. Je to také doba, kdy zpravidla odchází do nových domovů. Složení stravy je v tomto období, stejně jako u dětí, velice důležité a má vliv na zdraví a kvalitu jejich budoucího života. V prvním půlroce života mladý pes potřebuje dokonce až trojnásobek energetické potřeby jedince dospělého věku. A tak dobrá strava významně napomáhá tomu, aby z něho vyrostl dospělý zdravý pes. V této době skutečně pečlivě dbejte na dostatečný přísun bílkovin, ale také minerálních látek a vitamínů. Pořizujte takové kvalitní krmivo, které je pro štěňata dobře stravitelné. Pokud se rozhodujete mezi stravou vařenou a granulovanou, pak si uvědomte, že granulovaná strava zabezpečuje optimální poměr všech důležitých živin a je proto dobré již v tuto na ni psy navyknout. Pokud přesto váháte a kloníte se spíše k vařené stravě, můžete mu ji samozřejmě dopřát, ale je potřeba si uvědomit, že abyste svému pejskovi zajistili opravdu kvalitní stravu v takovém poměru, jaký pro svůj zdravý růst potřebuje, musíte maso dále upravit mísením v poměru jedné třetiny ke dvěma třetinám přílohy, rýže, nebo těstovin, a určitě nezapomenout přidávat rovněž vitamíny a minerály.

Přečtěte si:   ZOO park Vyškov

Pes – dospělák
Každý pes bez ohledu na rasu potřebuje pro své dobré zdraví dostatečné množství bílkovin, minerálů, vitamínů a také vlákniny. U dospělých jedinců platí to samé, co u štěňat – můžete je krmit stravu vařenou, avšak počítejte s tím, že vzhledem k potřebě mnoha důležitých prvků bude její příprava náročnější. Další volbou je strava průmyslově vyráběná, ať granulovaná nebo konzervovaná, která je ceněná i z důvodu úspory času. Hlavním důvodem je však vyvážený poměr všech potřebných prvků, které obsahuje. Navíc výrobci pamatují na všechny velikosti pejsků a jejich rasy a na výběr je tak velice široký sortiment, jenž v neposlední řadě zahrnuje i stravu pro psy se specifickými potřebami. Může se jednat například o psy s citlivým trávením, problémy s pohybovým aparátem, nebo třeba ty psy, kteří mají problémy s chrupem. Dospělákovi stačí podávat stravu 1x denně a důležité také je, aby měl stále k dispozici misku s vodou.

Psí babičky a dědečkové
O seniorském věku se hovoří u pejsků malých a středních ras přibližně od osmi let, velkých plemen se tento termín týká již zhruba od šesti let. S nástupem seniorského věku je zapotřebí změnit složení stravy a přizpůsobit ji potřebám psího seniora. Starší psi mají totiž sníženou potřebu bílkovin a pokud by byl jejich přísun nadměrný, zbytečně pejskovi kamarádovi zatěžuje ledviny. Peristaltika (pohyb) střev je v pokročilejším věku zhoršená a je důležité pejskovi dodat větší množství vlákniny. Výrobci krmiv pro psy samozřejmě spolupracují s veterinárními lékaři a dalšími odborníky a jsou si této skutečnosti vědomi. Na trhu je tak celá řada upravených krmiv, nesoucích  označení „senior“ nebo „light“.

A co ještě můžete pro svého psího kamaráda udělat?
Snažte se vyvarovat zvláště u starších psů přikrmování (odměňování) uzeninou a dalšími přesolenými potravinami, které jste ačkoliv se to nemá, dříve občas dopřávali. Představují nadměrnou zátěž pro zažívací systém psa a kromě případných zažívacích potíží pejsek pak  zbytečně spotřebovává energii, aby jeho tělo dokázalo tyto „vetřelce“ zpracovat, kterou může využít rozhodně jinak.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *