Stále více lidí touží mít doma opeřeného mazlíčka. Nejčastěji jde o papoušky, mezi které se řadí například Agapornis škraboškový, o kterém je dnešní článek.

Tento malý papoušek dorůstá cca. 15 cm, obývá Tanzanii, a jeho obliba neustále stoupá. Může za to převážně fakt, že neklade příliš velké nároky na prostor a jeho chov je velmi snadný, takže si s ním poradí i naprostí začátečníci s nulovými zkušenostmi.

Agapornisové jsou hodně společenští, takže se obecně doporučuje chovat alespoň dva ptáky. Pokud se rozhodnete pro sestavení chovného páru, je nutné, aby nebyla dvojice příbuzná. Pro jednoho až dva exempláře postačí klec o minimálních rozměrech 100x60x50 cm. Ideální je umístit ji na vyvýšené místo tzn. menší skříň či polici.

Klec by měla být vybavena několika dřevěnými bidýlky o různém průměru. Nejvhodnější jsou hrubší větve, rádi je totiž ozobávají a všemožně ničí. Vhodné je přidat i menší budku, aby měli chovanci možnost soukromí. Ta může být také využita k hnízdění, kde samice naklade průměrně 4 vejce, z nichž se přibližně po třech týdnech líhnou mláďata. Poté je důležitou součástí pouze napáječka či miska na vodu. Agapornisové se rádi koupou, takže je lepší použít misku, která zároveň poslouží jako vanička, to však vyžaduje častou výměnu vody.

Přečtěte si:   Nejrychlejší pomoc pro chlupaté kamarády – zvířecí záchranka

Co se stravy týče, postačí krmné směsi pro malé papoušky, ale je dobré doplnit je o zeleninu, ovoce a cokoliv zeleného.

Pokud uvažujete, že si Agapornise škraboškového koupíte, tak Vás to určitě finančně nepoloží, protože samotný papoušek vyjde přibližně na 400 Kč, ale počítejte s tím, že jde o hlučnější ptáky, takže se oplatí pořízení důkladně rozmyslet.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *