toucan, bird, exotic

Amazonek bělobřichý (Pionites leucogaster) se v přírodě vyskytuje v oblastech Amazonie. Konkrétně na území Bolívie, Peru a Brazílie, kde obývá převážně oblasti v blízkosti řek.

Vyniká svým pestrým zbarvením a dorůstá délky 25 cm, čímž se řadí mezi středně velké papoušky. Je velmi hravý, společenský a učenlivý, takže si na majitele a lidi celkově rychle zvykne a hodí se i pro začátečníky. Je však poměrně hlučný, není tedy vhodný pro ty, kteří mají rádi ticho a klid.

Jedná se o dlouhověkého papouška. Dožívá se i více jak čtyřiceti let, takže pokud si jej pořídí dospělá osoba, jedná se o mazlíčka takřka na celý život, což je dobré mít na paměti.

Ideální je chov v párech či menších skupinkách. Pokud se však rozhodnete pořídit si pár, kupte papoušky u chovatele, kde máte z pravidla jistotu, že se o pár opravdu jedná. Pohlaví Amazonků bělobřichých,  totiž lze určit pouze testem DNA nebo endoskopií, které chovatelé provádějí. Ve zverimexech není pohlaví často vůbec uvedeno. Cenově se ale jedná o poměrně dostupného papouška. Pořídit jej lze v rozmezí od sedmi do deseti tisíc korun. Částka se rovněž odvíjí od toho, jde-li o samečka či samičku, která bývá dražší.

Přečtěte si:   Sušené maso pro psy - zdravé pamlsky, které vašeho psa nadchnou

Nevyžadují příliš velký prostor a pro pár postačí voliéra o minimálních rozměrech 120x150x120 cm. Tito papoušci jsou velmi aktivní, a tak vyžadují dostatek větví a hraček. Důležitá je i prostorná budka. Amazonci bělobřiší se rádi koupou, takže je vhodně umístit do voliéry i misku s vodou, kterou pravidelně měníme.

Krmíme směsí pro středně velké papoušky, kterou doplňujeme o větší množství ovoce jako broskev, citron, angrešt, banán, rybíz nebo meruňky a další. Nepohrdnou ani zeleným krmením v podobě kopřiv nebo pampelišek.

Více v odborné literatuře.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *