Tak, a je tady další článek o chovu terarijních zvířat pro začátečníky. Tentokrát si popíšeme základy chovu Gekona obrovského (Gekko gecko), vyskytujícího se na území Asie.  A i přes to, že se honosí názvem Obrovský, jeho rozměry tomu příliš neodpovídají. Dorůstá totiž délky v rozmezí 25-40 cm, kdy uvedená maximální délka je pouze ojedinělá, a platí to pouze u samců, jelikož jsem větší, než samice. V noci, kdy jsou aktivní, vydávají různé zvuky podobné štěkotu.

Gekon obrovský je u nás poměrně hojně rozšířen, takže jej snadno seženete u chovatele, což je lepší varianta, nebo v každém druhém zverimexu.

Chov Gekona obrovského je snadný. Je však třeba mít na paměti, že jde nesnášenlivé zvíře, schopné pořádně kousnout nejen Vás, ale i další jedince v teráriu. Proto je chován nejčastěji jednotlivě. Pár či skupinka je rovněž možná, ale pouze za předpokladu, že se v teráriu nachází pouze jeden samec. Samička snáší cca. třikrát do roka jedno až 2 vejce, která lepí na terárium nebo jiné pevné předměty. K líhnutí dochází přibližně po půl roce.

Co se prostoru týče, je to podobné, jako u Chameleona. Gekon Obrovský rád a velmi obratně šplhá, takže rozhodující je výška terária. Literatura uvádí, že pro jednoho chovance postačí rozměry 50x50x60 cm (šxdxv), ale doporučuji alespoň 60x60x80 a pro pár či skupinu o třech jedincích pak 80x80x100.

Přečtěte si:   Agapornis škraboškový - konkurence Andulky

Samotné terárium by mělo disponovat větším počtem silnějších větví, po nichž by mohl Gekon šplhat. Od věci nejsou ani různé zídky a vyvýšeniny. Jako každá noční zvířata, tak i Gekoni obrovští potřebují místo, kde se mohou přes den schovat, a kde na ně nebudou svítit zářivky, ty by neměly osvěcovat celou plochu terária, ale jen větší část a mimo úkryt. Denní teplotu udržujeme mezi 25-33 stupni. V noci snižujeme na 20-23 stupňů.

Rovněž dbáme na dostatečnou vlhkost kolem 60%-70%. Za tímto účelem dvakrát denně rosíme, nikdy však přímo na zvíře. Vhodné je pro snadnější udržování vlhkosti umístit do terária misku s vodou. Gekon sám ji nepotřebuje. Tekutiny získává právě z orosených listů rostlin v teráriu.   Rostliny by měly být větší či robustnější, jinak hrozí, že budou obyvatelem terária brzy zničeny.

Zajímavé články na Kvalitní CeZet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *