Začínajících teraristů je mnoho. A totéž platí o počtu druhů plazů, které jsou pro ně vhodné. Patří mezi ně například Agama vousatá, jejímž domovem jsou Australské stepi.

Dorůstá až do50 cmbez ocasu, ten pak tvoří přibližně dalších10 cm. Agama vousatá má kromě běžného pískového zbarvení, také několik dalších barevných forem, takže se lze setkat i s béžově, žlutě či oranžovo-červeně zbarvenými mutacemi, které jsou u chovatelů stále populárnější. V tomto případě je však nutné počítat s vyššími pořizovacími náklady. Cena normálně zbarvené Agamy, se pohybuje v rozmezí 300-600 Kč, kdežto u barevných forem je cena minimálně tisíc korun.

Pokud se rozhodnete Agamu pořídit, doporučujeme ji zakoupit u chovatele, který Vám může poskytnout cenné rady do začátku, což jistě oceníte i přes fakt, že chov Agamy nevyžaduje prakticky žádné předchozí zkušenosti.

Je však nutné mít na paměti, že nejenže jsou Agamy poměrně velká zvířata, ale také potřebují dostatek pohybu, takže vyžadují dostatečně prostorné terárium o minimálních rozměrech 180x50x50 cm. Jedná se však o velmi společenská zvířata, takže se doporučuje chovat je ve skupinkách po třech a více, kdy by měl být v teráriu pouze jeden samec. Pro tříčlennou skupinu by mělo mít terárium rozměry alespoň 200x60x60 cm. Pro mnou chované jedince, jsem měl k dispozici terárium 300x100x70 cm, ale většina chovatelů, však nemá pro takto rozměrné terárium dostatek místa.

Přečtěte si:   Potřebujete pohlídat děti a jste z Prahy a okolí? Je zde snadné a bezpečné řešení!

Vnitřek terária by měl disponovat vhodně umístěnými vyvýšenými místy v podobě kořenů, zídek atd. Vhodný je i větší kámen umístěný přímo pod zářivkou, jelikož Agamy se rády vyhřívají. Zejména zmíněné zářivky patří k nejdůležitějšímu vybavení. A jsou zapotřebí hned dvě. Jedna UVA a druhá UVB.

Základní potravu Agam tvoří hmyz a rostliny. Strava by měla být v poměru 50/50. Případně může hmyz z 60% převládat. Přesný poměr není stanoven. Mezi používaný krmný hmyz patří cvrčci, švábi, sarančata nebo červi.  Jednou či dvakrát za měsíc nepohrdnou ani holátky myší. Rostlinná strava, se skládá z pampelišek, jetele, rukoly a dalších rostlin.

Další informace o chovu poskytnou odborné publikace.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *