Pejsci bez stresuTéměř každý, kdo vlastní čtyřnohého mazlíčka, by mohl psát romány o tom, co jeho chlupatý kamarád prožívá při stresu pramenícího z bouřek, oslav příchodu Nového roku či návštěv veterináře. Řada lidí pak může vyprávět o stresu zvířete při cestování nebo třeba rodinných oslavách. Jsou zkrátka situace, které si člověk rozumově zdůvodní a vysvětlí, avšak například kočkám a zejména pak psům, kteří jsou nesmírně citliví a vnímaví, způsobuje nesmírné utrpení.

Příběh se šťastným koncem
Zejména na konci roku se naší ulicí ozývá bouchání petard a poslední den v roce pak připomíná vojenské manévry. Můj osmiletý jezevčík to snáší stále hůř. Celý se třese, zalézá, přestává žrát a pronásleduje mě pohledem, který říká: jak tohle můžeš dopustit?! Sousedův malý jorkšír na tom byl podobně a bohužel bouchla petarda v těsné blízkosti jejich zahrady ve chvíli, kdy se tam venčil. V nastalé panice se podhrabal pod plotem a utekl. Na ulici ho pak zranilo auto. Příběh měl naštěstí dobrý konec, protože majitelé pejska poměrně rychle našli, veterinární lékař mu zranění ošetřil a pejsek se zcela uzdravil, ale od té doby se sousedé děsili každého Silvestra a v poslední době i různých rodinných oslav, při nichž rodiny a přátelé pořádají soukromé ohňostroje,“ svěřuje se paní Dagmar ze severočeské České Lípy a dodává, že jim veterinář doporučil přípravek, který pejska zklidní. Pořídila jej i pro svého jezevčíka.

Šetrné přípravky na potlačení stresu a úzkosti
Fenoménu moderní doby, oslavám, které doprovází nejen příjemné bujaré veselí, ale také bouchání různých petard a ohňostrojů, se zabránit nedá. Ovšem nejsou to jen petardy, co mazlíčky stresuje, ale také řada situací, kterým nemůžete zabránit, život je zkrátka přináší. Na zvířata mají často podobný účinek výše zmiňované bouřky, cestování a také nezbytné návštěvy veterináře. Stres zvířat však lze účinně tlumit, jak zjistila i paní Dagmar a majitelé postiženého jorkšírského teriéra. Existují totiž veterinární přípravky pro potlačení stresu u psů a koček, kterými jim můžete pomoci.  Milovníci zvířat namítají, že zdravé zvíře se dopuje chemií, ale i to by bylo lepší, než aby mu stres přivodil závažné zdravotní potíže, nebo zvíře v panice uteklo. Takových případů je hodně a přeplněné útulky v novoročním období o tom podávají hmatatelný důkaz. Existují však přípravky velice šetrné, obsahující přírodní látky a zodpovědný veterinární lékař vám určitě doporučí ten nejvhodnější právě pro vašeho mazlíčka.

Přečtěte si:   Co znamená Úmluva o právech dítěte pro mediátory

Veterinární přípravky v sobě obsahují kombinaci vysoce účinných přírodních látek, které podporují vyrovnané chování zvířat. Tyto přípravky mají často formu žvýkacích kostiček, které psům a kočkám chutnají a přijímají je jako pamlsek.

Přípravky obsahují Thiamin, což je ve vodě rozpustný vitamín B1, který je nezbytnou součástí výživy. Specifickým způsobem působí na centrální nervovou soustavu a způsobuje zklidnění a zmírnění úzkostných stavů. Jeho potřeba při zvýšené námaze a stresu stoupá, a jelikož jej organismus neukládá, je třeba, aby tvořil součást potravy. Další složkou bývá patentovaná směs komplexu kolostra. To je izolováno z mléčných bílkovin a je známo pro své zklidňující účinky. Vedle těchto dvou výrazných „pomocníků“ tvoří přípravky pro potlačení stresu  L-Theanin, aminokyselina, jenž přímým působením v mozku zvířete navozuje stav hluboké relaxace bez doprovodného pocitu ospalosti. Zvíře zklidňuje a je nápomocná při redukci stresu a úzkosti. Dokáže působit na nervovou soustavu a čelit i depresím a fóbiím. Uvolňuje mysl a navozuje pocit pohody díky účinkům na mozkové neurotransmitery dopamin a serotonin. Takže jak vidíte, není třeba do vašeho chlupatého kamaráda vpravit chemickou nálož, aby bylo dosaženo požadovaného efektu zklidnění. Přípravky neobsahují sedativa, avšak přesto zklidňují, aniž by měly vliv na aktivitu zvířete.

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *