Levandule je rostlina nejen krásná, ale také léčivá. Je velice aromatická a fialové dlouhé pruhy těchto rostlin jsou k vidění především ve francouzské Provance, ale třeba také v Chorvatsku. Levanduli se daří dobře tam, kde je dostatek slunce a roste překvapivě nejen ve Středomoří, ale můžete se s ní setkat na slunných místech třeba i u nás. Fialové voňavé pásy tu sice uvidíte jen těžko, ale i jednotlivé rozkvetlé rostlina jsou krásné a voní do dáli. Překvapením tak trochu možná je to, že ne vždy se musí nutně jednat o klasickou fialovou formu, ale můžete se setkat i s květy modrými, růžovými a ba i bílými.

Levandule patří k rostlinám čeledi hluchavkovitých. Jedná se stálezelený vytrvalý keřík s úzkými stříbřitě šedými listy, který dorůstá do výšky60 cm. Daří se jí dobře na slunci v propustné a vápenité půdě. Levandule obsahuje silice, třísloviny, horčiny a řadu dalších účinných látek. V kosmetické průmyslu se používá do vonných olejů a parfémů, známe levandulový tělový olej, tělová mléka i mýdla. Již ve starém Římě se její květ přidával do koupele a své místo si při relaxaci ve vaně udržel dodnes. Levandule je i léčivka, která pomáhá od bolestí hlavy, při nespavosti, závratích a třeba i nervozitě. Účinné jsou masáže levandulovým olejem při revmatických bolestech.

Přečtěte si:   Zrelaxujte a užívejte si života i přes zimu 2

Lidé mají k levanduli odpradávna pozitivní vztah. Na rozdíl od šatních molů….ti ji totiž přímo nesnáší a tak se často vkládá v sáčku mezi oblečení. Kromě toho, že zamezí vstupu nezvaných hostů v podobě molů, navíc prádlo i krásně provoní.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *