Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste si pořídili nějakou zeleň na Váš balkón? Jestliže si právě říkáte, že ano, dobře si rozmyslete několik základních věcí. Především pak, zda se Váš balkón ocitá na jižní straně, kterou slunce ozařuje po celý den, či na straně severní, která je po většinu dne v naprostém stínu, nebo minimálně polostínu.

Stejně jako existují lidé vyhledávající slunné počasí, existují i teplomilné květiny a rostlinky všeobecně. Druhý protipól tvoří rostliny libující si ve stinných prostorách, především pak tedy na balkónech situovaných na severní směr. Pozor dejte také na to, zda květiny umisťujete na zábradlí balkónu, do rohu nebo přímo ke zdi domu. Možná se to nezdá, ale i v tom je veliký rozdíl. Máte-li totiž fasádu bílé barvy, může snadno dojít k jejímu rozpálení ve slunečných dnech a následnému spálení květin stojících poblíž. Umístíte-li na druhé straně truhlík s květinami přímo na zábradlí, počítejte s možným deštěm a silným větrem, který nebohé květiny může rapidně zdevastovat. Když už se Vám tedy líbí květiny na zábradlích, volte raději vnitřní strany zábradlí.

Přečtěte si:   Díl první: Kompostujeme po celý rok

Mezi balkonové květiny pro slunná místa patří bezpochyby všechny pelargonie, petunie, surfinie a gazánie. Naopak stínomilné druhy jsou begonie, fuchsie či balzamína. A protože se právě nacházíme uprostřed listopadu, na závěr několik typů k tomuto měsíci. Přichází vhodná doba pro hnojení kompostem nejen trvalky a okrasné dřeviny. V žádném případě by Vás nemělo napadnout stříhat růžové keře, stačí je opět pouze pohnojit a zazimovat. Citlivé rostliny přemístíme do vnitřních prostor či zakryjeme chvojím. Trvalky můžeme uchránit chladu kupříkladu krytem ze skla, plechu nebo folie. A drobné cibuloviny necháme svému osudu až do jara, samy si poradí s mrazem.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *