Zima, období vegetačního klidu, člověku by se mohlo zdát, že to je období spánku veškerých škůdců. Avšak opak je pravdou, puklice, svilušky, mšice, molice ani jiní škůdci přes zimu nespí, oslabené rostliny tak mohou podléhat jejich působení rychleji a snadněji. Zabraňte jim v tom s našimi tipy na pokračování. Budete koukat, jak napadené rostlinky ožijí.

Již na první pohled působí rostliny umístěné v pokoji přes zimní období vybledle a křehce. Pojďme se společně podívat na stručný pohled nejčastějších škůdců.

Puklice přicházejí na řadu jako první. Jak je poznat? Jsou to okolo dvou milimetrů velké „nádory“ na rostlině a připomínají nalepenou žvýkačku hnědé barvy. Objevit je můžete na různých částech rostliny, ať už na kořenech či kdekoli jinde. Samičky jsou schopny naklást až několik tisíc vajíček a larvy se poté rozlezou na všechny světa strany, dojde-li k odumírání napadené rostliny, puklice dokáží napadnout i nové pokojovky.

Všem známé mšice útočí především na nevyvinuté listy, květy a jiné náchylné části rostlin, které poté vysávají. Dokonalým indikátorem přítomnosti mšic je medovice, lepkavá látka na napadené rostlině ruku v ruce se zdeformovaným tvarem lístků. Spatříte-li na rostlině mravence, nebude daleko ani mšice, jelikož právě mravenci slízávají sladké výměšky těchto škůdců. Samotní mravenci Vašim miláčkům neuškodí, avšak mohou mšice roznášet po širokém okolí.

Přečtěte si:   Znáte tropické dřevo zvané Hevea?

Teď již víte o dvojici z námi vytvořené trojky nejdůležitějších škůdců – puklici a mšicích, avšak abyste se jich mohli důkladně zbavit, počkejte si na pokračování tohoto článku, kde Vám mimo jiné ještě představíme jednoho člena z „velké trojky škůdců v našich domácnostech“, červce. Tušili jste například, že mnohdy stačí rostlinu pouze šikovně ošetřit vodou, abyste se mnohých škůdců zbavili jednou pro vždy?

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *