Pravidla propsaní životopisu se za posledních dvacet let výrazně změnila. Zatímco dříve se jednalo o celistvý slohový útvar, dnes je běžný tzv. strukturovaný životopis, který příliš možností k vylepšení nedává.

Základní pravidla

Většina z nás v průběhu života i několikrát změní pracovní místo. Ucházíte-li se o novou práci, je dobrý životopis absolutní nezbytností. Prvním údajem, který každého zajímá, je samozřejmě jméno. Pak datum narození, obáváte-li se, že by vás mohlo diskriminovat, tento údaj vynechejte, stav, zde platí totéž, kontakt, a to jak písemný tak dnes samozřejmě i e-mail. Následuje vzdělání, a to vždy od nejvyššího dosaženého zpět.

Následující část životopisu se týká vašich pracovních zkušeností a zde se hodí napsat nejen bývalé zaměstnavatele a pracovní pozice, ale podrobněji vypsat i jejich náplň, zejména vykonávali-li jste úkony ne zcela běžné. Dále uveďte všechny své další kvalifikace, zkušenosti, dovednosti a znalosti. Patří sem znalost cizích jazyků, rozsah vaší počítačové gramotnosti, vlastnictví řidičského oprávnění.

Nakonec uveďte své záliby a zdravotní stav – chcete-li být přijati, zcela jistě výborný.

Přečtěte si:   Práce z domu - aneb jak nenaletět

Individuální přístup

Vždy se vyplatí vědět něco o potencionálním zaměstnavateli, protože ač za normálních okolností se jeví být vaše kvalifikace florbalového trenéra pro kýženou pracovní pozici k ničemu, může být malým plusovým bodem, věnuje-li se firma v rámci charity třeba právě práci s dětmi nebo sportovnímu vyžití všeobecně. Rovněž z vašich zálib lze zdůraznit právě takové, jaké odpovídají zaměření a přístupu dané firmy. Pokud vyvěsíte životopis online, získáte navíc větší šanci na úspěch!

Motivační dopis

Neucházíte-li se o místo kreativního pracovníka reklamní agentury, životopis skutečně příliš prostoru pro fantazii a osobitý přístup neskýtá. To si však lze vynahradit v průvodním dopise, který je samozřejmou součástí každé žádosti o místo. Bez něj hodí váš životopis s největší pravděpodobností do koše bez čtení.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *