Možná znáte tmavě modré či stejně tmavě fialové barvy květů a říkáte, že je  tak tmavý, až je skoro černý. Úplně černý květ si nikdo řadu let nedokázal téměř představit, pokud nezabloudil do daleké exotiky, kde se občas nějaká ta černá kráska z rostlinné říše objevila.

Nyní se tato exotika pomaličku dostává i na parapety našich oken, ačkoliv není ještě hned tak k vidění jako její bílí, červení, modří, fialoví, žlutí a růžoví příbuzní. Co to je za květiny, které mají barvu i vzhled sametu a rozrůstají se do velkých barevných uskupenství? Jedná se o surfinie, které se staly velmi oblíbenými květinami parapetních truhlíků a závěsných květináčů.

Surfinie jsou vyšlechtěny z petunií, mají obdobný typ květu, ale liší se vzrůstem. Tyto květiny se bohatě větví a dokáží vytvořit krásné a kompaktní závěsy kvetoucí po celé léto. Čím to je, že se u někoho okno za rozkvetlými surfiniemi okno ztrácí, zatímco druhému se tam krčí stále jen pár nepříliš vzhledných rostlinek? Je třeba si uvědomit, že tyto krásky vyžadují dostatečné množství zeminy a jsou náročné na hnojení. Neuděláte chybu, pokud při jejich výsadbě zvolíte speciální zeminu na surfinie a až se ve svém novém prostředí „usadí“, pravidelně je také kromě zalévání budete hnojit. Je to nutné, neboť při nedostatku živin předčasně ukončují vegetaci. Surfinie vyžadují slunné stanoviště, dobře se jim ale může dařit i v polostínu. Pro opravdu stinná místa se nehodí, protože potřebují ke svému růstu hodně světla. Pokud mají správnou a odpovídající péči, dočkáte se bohatě kvetoucích převislých rostlin, délka převisu záleží na konkrétním druhu rostliny.

Přečtěte si:   Asparágus, nebo chřest?

Černá surfinie není ještě tak běžně k dostání, jako její další barevné varianty, ale je jistě otázkou času, kdy se tak stane. Každopádně například v kombinaci s bílými nebo červenými květy vypadá opravdu působivě.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *