Všichni milovníci přírody pozor! Ať se počítáte mezi zahradníky analfabety či přesný opak, dozajista mi dáte za pravdu, že záhony jako nalinkované od pravítka a nekončící trávník je trošku nuda. Jistě, že i takový prachobyčejný trávník může být skvostem, když se o něj člověk správně stará. Ale o tom až někdy jindy. Shodneme se na faktu – všeho moc škodí, a to platí i u zahrad, kde není na dohled nic jiného než samá tráva. A právě proto tu je tento článek, dozvíte se, co vše udělat pro krásnější zahradu.

Abyste si mohli vybudovat svůj soukromý ráj pro duši i tělo, musíte mít především vhodné prostory, na kterých můžete vystavět vzdušné zámky. Poté se už fantazii meze nekladou. Jistě není vhodné sklouznout ke kýči, protože hranice mezi krásou a pravým opakem je mnohdy velice úzká. Jednou z variant jak začít je zvolit si, zda budete vsázet na solitérní prvky nebo rovnou na celé kompozice. Nejjednodušší možností, jak upoutat zraky příchozího není nic jiného situovat dominantní prvek mezi okolí, které je vyšší, jinak barevné, či jinak odlišné od solitérního článku zahrady. Docílíte toho také zainteresováním nejrůznějších dřevěných a kovových soch, nádob s květinami… Velmi vhodným místem pro všechny dominantní prvky jsou plochy, které sousedí s odpočinkovými zónami.

Přečtěte si:   Jehličnany nepatří jen do lesa

Pokud se Vám jednotlivé dominanty příliš nezamlouvají, nezoufejte, i pro Vaši zahrádku se najde zajímavé zpestření. O skalkách a zdobných truhlících již toho bylo napsáno opravdu hodně, zaměříme se tedy na speciality, o nichž jste možná ani nikdy nepřemýšleli, že by jednou mohli zpříjemnit Vaše relaxační místo. Odpočíváte-li často na zahradě, dozajista nepohrdnete dřevěnou lavičkou. Fontánky, pítka pro ptáčky, dřeviny, to vše vynikne mnohem lépe v harmonickém celku, než samostatně. Nic nezkazíte zkombinováním těchto prvků s keři a dalšími květinami. Hlavně ale nezapomeňte, říká se sice, že: „Kdo nic nedělá, ten nic nezkazí,“ avšak toto přísloví musel vymýšlet nějaký lenoch, který neměl o zahradničení a zahradách samotných ani potuchy.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *