Jmenuje se Crassula ovata, je známá pod názvem tlustice (latinské slovo crassus znamená tlustý či tučný)  a mnozí jí říkají korunový strom (Penny Tree), nebo také strom života. Jedná se o nejčastěji pěstovaný druh sukulentní rostliny. 

Je pěstována po celém světe jako rostlina přinášející do domácnosti bohatství, ale její listy využívá rovněž lidové léčitelství jako prostředek proti průjmům nebo při léčbě epilepsie. Tlustice pochází z jižní Afriky, kde se jí další na skalnatých svazích i údolích a vytváří až tři metry vysoké stálezelené sukulentní keře.

Pokud chcete, aby se vaší tlustici dobře dařilo, poskytněte jí pro její růst štěrkovitý substrát, který dobře vysychá. Můžete použít běžně dostupný substrát pro kaktusy, nebo si jej můžete namíchat sami z jednoho dílu písku, jednoho dílu hrubšího štěrku a jednoho dílu zahradní zeminy. Vždy je třeba, aby směs byla sypká a vzdušná, aby mohla po zalití dobře prosychat.

Tlustici se daří jak v bytě, tak od jara do podzimu i venku. Když ji na jaře stěhujete ven, je třeba ji umístit tam, kam svítí ranní nebo podvečerní slunce a nevystavovat ji prudkým slunečním paprskům. Tam ji můžete přenést až když si na slunce zvykne. Při horkém a slunném letním počasí jí dopřejte ob den vydatnou zálivku, avšak pokud se ochladí, postačí jí zálivka i jednou za dva týdny.

Přečtěte si:   Chcete být soběstační? Pořiďte si na zahradu fóliovník

Na podzim po přemístění do bytu, kde se jí nejlépe daří na okenním parapetu, omezte zálivku na jedenkrát měsíčně. Máte-li možnost, umístěte ji na chladnější místo, postačí jí klidně teploty kolem deseti stupňů celsia a ponechejte ji bez zálivky. Připravte se na to, že ke konci zimního období budou opadávat listy a někdy dokonce i konce větviček. Není třeba se děsit, je to tak v pořádku. Na jaře, když je opět dostatek slunce a rostlinku začnete zalévat, brzy nabude opět svou ztracenou formu a její kmínek navíc krásně zesílí.

Pokud nemáte možnost dát tlustici na ozdravný pobyt ven a pěstujete ji po celý rok v bytě, zalévejte ji bez ohledu na roční období jednou měsíčně. Držte se striktně zásady, aby nikdy v podmisce nestála voda! Nechte rostlinku, aby dostatečně nasála vodu a přebytečnou vylijte.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *