Řekne-li se slovo utopie, možná si i Vy vybavíte solární kolektory, že ano? Ale kdepak, nežijeme v minulém století. Solární kolektory dnes nestojí zase tolik a výhody, které jejich pořízením získáte, nejsou malé, jen čtěte a přesvědčíte se sami, že solární kolektor je bezvadným pomocníkem nejen na chaty a chalupy.

Zdarma ohřívat užitkovou vodu, ale také vodu v bazénu, v zimě si přitopit jak v domě, tak na chalupě. No není to bezvadné? Tohle všechno totiž obyčejné solární kolektory dokáží. Ale nepleťte si je s fotovoltaickými kolektory, které přeměňují sluneční záření, tedy fotony, na elektrickou energii, to je zase trošku jiná pohádka. My se tu bavíme o termických kolektorech, jež výrazně snižují náklady na energie. Fungují na jednoduchém principu. Sluneční světlo, tedy světelná energie se přeměňuje na energii tepelnou. Jak prosté, že? Tuto tepelnou energii pak využijete buď k ohřevu vody, či k vytápění. Nemusíte se strachovat, že v dny, kdy přímo nesvítí oslnivé sluníčko, bude voda studená. Vždyť to by pak nemohly některé termické kolektory fungovat celoročně.

Přečtěte si:   Houbaření je tradice

Vybírat můžete hned ze dvou druhů kolektorů – deskových a trubicových. U obou typů platí, že když se poškodí, musíte vše kompletně celé vyměnit. Hlavním rozdíl kromě vyšší ceny trubicových systémů je ale ten, že trubicové systémy se nehodí vůbec k ohřevu vody, ale naopak pro přitápění. Jsou dražší, zato ale účinnější při nižších venkovních teplotách. Ptáte-li se, kam takové solární kolektory umístit, čtěte dále.

Nejčastěji solární kolektory umisťujeme na jižní nezastíněné strany střech o sklonu 30° až 50°. Ideální sklon je 45°. Jestliže je orientace či sklon střechy nevhodný pro montáž kolektorů, lze je instalovat i na vhodné konstrukci v blízkosti domu nebo na plochou střechu garáží či jiných přilehlých staveb.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *