Bicycle Bike Wall Baby Seat  - dimitrisvetsikas1969 / Pixabay

Jízda na kole dnes patří mezi nejoblíbenější sporty u nás. Na kole jezdíme jako singles, v páru, s partou, ale jízda na kole je rovněž rodinným sportem. Když nám však do rodiny přibude novorozenec, začne nás v našich cykloaktivitách poněkud brzdit. A to poměrně na dlouho. Řešením je pořízení sedačky na kolo.

Ještě dlouho poté, co se dítě naučí jezdit na kole, obvykle ještě s postranními pomocnými kolečky, nedovede s námi absolvovat ani méně náročné túry. Jízda po silnici je pro dítě nebezpečná, přírodní terén obvykle nezvládá po fyzické stránce. S postranními kolečky je to zcela nemožné. Nezbytnou výbavou cyklisticky založené rodiny s malým dítětem tak musí být dětská sedačka na kolo.

Kdy s dítětem poprvé do sedačky?

Dítě patří do sedačky až poté, co se naučí samostatně sedět. Zde platí stejné pravidlo jako u dalších činností s kojencem: dokud se dítě neposadí samo a v této pozici též bez pomoci nezůstane, není pro něj pozice v sedu vhodnou. Čas pro jízdu v dětské cyklosedačce tak nastává zhruba kolem devíti měsíců věku dítěte. Tehdy můžete své dítě vzít poprvé na kolo. Budete potřebovat vhodnou cyklosedačku a zapomenou nesmíte ani na cyklohelmu pro dítě, která je povinnou výbavou. Měla by být vzadu zaoblená, bez aerodynamických a designových výstupků, aby se dítě mohlo v cyklosedačce pohodlně opřít.

Přední, nebo zadní?

Cyklosedačky se v zásadě prodávají ve dvou základních typech. Jako přední a zadní. Každý z těchto typů má svá pro a proti. Častěji se dnes prodává zadní cyklosedačka. To zejména proto, že má vyšší nosnost a hodí se tak i pro starší děti. Současně je o něco bezpečnější při případném pádu. Pojďme se podívat na jednotlivé typy cyklosedaček a na jejich výhody a nevýhody.

Přečtěte si:   Gekon obrovský

Přední sedačky na kolo

Přední sedačky na kolo mají nosnost obvykle od 9 do 15 kg. Velkou výhodou je, že má z nich dítě perfektní výhled, a tak jej obvykle jízda na kole s vámi rychle chytne. Bohužel takto posazené dítě není chráněno před větrem, ani před hmyzem. Máte však možnost s ním snadno komunikovat. Přední sedačky neumožňují využít vysoké opěradlo sedačky. Bránilo by nám totiž ve výhledu. Kvůli tomu jsou tyto cyklosedačky o něco méně bezpečné a rovněž pro dítě méně pohodlné. Na přední sedačce je dítě více na ráně v případě nehody a pro nás je kolo s přední sedačkou hůře ovladatelným.

Zadní sedačky na kolo

Vypadá to, že u zadních sedaček budeme vyjmenovávat samé plusy, ale není to tak. Dítě je poměrně hodně skryto za našimi zády, což mu sice nabízí komfortní ochranu před povětrnostními vlivy, hmyzem, ale též mu to zhoršuje výhled. Mnoho dětí to proto na zadní cyklosedačce nebaví a na kole nám v ní nechtějí jezdit. Sedačka je ale s vyšší opěrkou, takže dítě je zde posazeno bezpečně a pohodlně. Tato opěrka se dá dokonce i různě polohovat.

Zadní cyklosedačku je možné umístit na zadní nosič (pozor, ten musí být dostatečně nosným), nebo je samonosná. Obecně jsou zadní sedačky na kolo pro děti bezpečnější. Při pádu nemáme jak na dítě upadnout. Problematickým je, že při delších výletech nebudeme moci obvykle využít zadní nosič, ale neumístíme si ani batoh na záda. S dítětem se nám též nedá komunikovat, a tak se v kombinaci s horším výhledem může na našich cyklovýletech paradoxně nudit. Zadní sedačka na kolo nám však vydrží až do hmotnosti dítě 22 kg, což odpovídá zhruba sedmiletému dítěti. Pokud jej vedeme ke sportu a k jízdě na kole, v tomto věku už pak dokáže začít jezdit na kole s námi zcela samostatně.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *