Umění vyjednávat se ve škole zpravidla neučí. Ve skutečnosti se však jedná o velmi důležitou dovednost, kterou se vyplatí ovládat. I přesto ale mnoho Čechů vyjednávat neumí. Jak jste na tom vy?

Proč lidé neumí vyjednávat

Už v dětství jsme byli zvyklí na tvrzení, že maminka má vždy pravdu. A že paní učitelka nás díky své autoritě může pěkně potopit. Přesně z toho důvodu se mnoho lidí naučilo nevyjednávat a nijak neargumentovat. A zároveň všechny věci zkrátka a jednoduše nechat být.

Spousta lidí tak má tendenci se věcem přizpůsobit, i když jim to zrovna nevyhovuje. A i když je to samozřejmě možnost, jak danou situaci řešit, má to své ALE.

TIP: Pracujete s lidmi? Osvojte si mediační techniky a naučte se je v určitých situacích využívat. 

V čem se liší pravé a nepravé přizpůsobení se

V praxi je třeba rozlišovat takzvané pravé a nepravé přizpůsobení se. Pravé přizpůsobení se vzniká v situaci, kdy je nám opravdu jedno, jak to dopadne. Dokážeme nad tím mávnout rukou, aniž bychom se pouštěli do konfliktu.

Přečtěte si:   Jak pečovat o psa v zimě

Pro každého z nás přitom taková situace může být něco jiného. Někomu například nezáleží na barvě nového nábytku. A někdo jiný nepotřebuje rozhodovat o tom, kam si rodina vyrazí na příští dovolenou.

Narozdíl od toho nepravé přizpůsobení se vzniká v situacích, na kterých člověku záleží. A kdy už nedokáže mávnout rukou nad tím, jak rozhodnutí dopadne. Přizpůsobujeme se tak jinému člověku, i když bychom chtěli, aby to dopadlo jinak.

Pokud však nechcete přijmout návrh jiného člověka, je třeba včas zakročit a předložit svou argumentaci. Nikdo jiný to za vás totiž neudělá. 

Jak na vyjednávání

Pokud se chcete pustit do vyjednávání, ze všeho nejdříve si promyslete, co přesně chcete. Jaké vyústění situace by pro vás bylo tím nejlepším možným? A jaké naopak nejhorším?

Díky tomu získáte pomyslnou úsečku, v jejíž hranicích se při vyjednávání budete moct pohybovat. Také si promyslete, co budete dělat, pokud druhá strana váš návrh nepřijme. Je totiž velmi pravděpodobné, že na to pro vás úplně nejlepší řešení jen tak nepřistoupí. 

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.

Spousta Čechů neumí vyjednávat. Jak jste na tom vy?
Spousta Čechů neumí vyjednávat. Jak jste na tom vy?
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *