Zvireci zachrankaŽivot je pes a proto žít je psina.
Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata.
Nikdo neocení genialitu vašich slov více, než váš pes.
Každý z nás je pro svého psa Napoleonem. Proto jsou psi tak oblíbení.
Na psí život si většinou nejvíce stěžují ti, kteří nikdy psa neměli…

To je jen několik citátů o příteli člověku nejvěrnějším, o psovi. Ale nejen pes je tvor, který dělá náš život lepší, bohatší a veselejší. Může jím být i kočka, křeček, králík…jakékoliv zvíře, které nám dělá radost a vzájemné soužití oběma dělá život příjemným. Nejvíce však lidé dávají přednost psím kamarádům. Křeček je radostně nevítá, s nadšením nedoprovází kam se jen hnou, králík neumí dělat „smutné psí oči“ a kočka hýbá často svá a možná až příliš nad věcí. Pro mnoho lidí je pes či jiné zvíře jediným živým tvorem, který mu dělá společnost a ačkoliv to může někomu znít nadneseně, dávat jeho životu smysl. Zvláště právě pes, nejlepší přítel člověka, je parťákem, kamarádem, společníkem, členem rodiny. A tak není divu, že člověk těžko nese, pokud jeho chlupatý kamarád onemocní nebo se zraní.

S běžným problémem se vydáme do veterinární ordinace a čekáme, až na nás přijde řada. Co však dělat, pokud se objeví akutní problém, který nesnese odkladu, veterina má dávno zavřeno, další nejbližší ordinace s non stop provozem je na druhém konci města a člověk je na tom psychicky tak, že by nedokázal ani usednout za volant, aby se tam mohl vypravit? Minuty tak drahé při záchraně života ubíhají, šance na zdárné vyřešení zdravotního problému klesají. Člověk se marně snaží vybavit si, kde by mohl najít pomoc. Někdy i vcelku lehce řešitelný zdravotní problém může mít tragické následky, pakliže se nepodaří včas sehnat odbornou pomoc. Příkladem může být zdánlivě banální úraz, odvápnění fenky po porodu, ale i pouhé štípnutí psa bodavým hmyzem, zvláště malých plemen. Člověk si ještě dlouho vyčítá, že ztrácel čas marným hledáním pomoci, zatímco mu jeho kamarád odcházel před očima tam, odkud není návratu.

Dobrou zprávou je to, že majitelé psů z Prahy a blízkého okolí, a také některých dalších okresů a měst mohou spát už klidněji. Pokud už se něco jejich pejskovi přihodí, mohou se obrátit na zvířecí záchranku, která funguje 24 hodin denně, 365 dní v roce. Její pracovníci se dokážou postarat nejen o psy, ale také o ostatní zvířata. Pro její zavolání lze využít čísla jednotlivých záchranných středisek, v Praze i tísňovou linku 112. Auto veterinární první pomoci, vybavené podobně jako lidská záchranka, s neodmyslitelným majáčkem chvátá pomoci tam, kde je ho třeba. Pracovníci na místě zajistí první pomoc a dle charakteru problémů doporučí majiteli, jak postupovat dál. Je-li nutná hospitalizace, zajistí převoz. Posádky zvířecí záchranky jsou na telefonu nepřetržitě. Jezdí k běžným domácím mazlíčkům a podle dohody k některým druhům exotických šelem. Naopak tato záchranka nejezdí k hospodářským zvířatům. To je však trochu jiná kapitola a například milovníci a majitelé koní ví, že i koně mají svou specializovanou záchrannou službu.

Ačkoliv se zvířecí záchranka pomaličku rozrůstá a přestupuje hranice jednotlivých okresů, zůstává zatím jen přáním všech milovníků zvířat, aby byla dostupná po celé republice. Je to otázka financí a nezbývá než doufat, že se peníze pro tuto opravdu smysluplnou pomoc najdou. Zvířecí záchranka poskytuje však i řadu doplňkových služeb. Mohou ji využít i ti, kteří například potřebují přepravit svého pejska k veterináři a nemají, jak jinak se tam dostat. Je to neocenitelná služba zvláště pro starší občany a pro ty, kteří nevlastní vůz.

Přečtěte si:   Jak vybrat to nejlepší krmivo pro vaše čtyřnohé miláčky?

Pomoc zvířecí záchranky velmi oceňuje také paní Pavla:
„Po rozvodu jsem zůstala úplně sama, neboť naše manželství bylo bezdětné, protože já děti mít nemohla. Vynahrazovala nám je fenka Dixi, která mi zůstala i po rozvodu a stala se mou spřízněnou duší. Byla pro mě nejen zvířecí kamarád, ale tvor, který dával mému životu smysl. Velmi jsem se na ni upnula. Jednou jsem ji, tak jako jindy, uvázala před obchodem. Jak mi později lidé řekli, nějací výrostci ji odvázali. V radosti z nastalé svobody se rozeběhla a zamířila bohužel k frekventované vozovce. Projíždějící automobil ji nabral a odhodil na krajnici. Auto bez zastavení pokračovalo v jízdě. Našla jsem ji za chviličku, ležela v prachu silnice bez známek života. Vůbec jsem nevěděla, co mám dělat. Nevěděla jsem, jak bych jí mohla pomoci a mé pocity z toho, co se stalo, hraničily s hysterií. Klečela jsem v prachu vedle Dixi, hladila jí a plakala. Zastavilo u mě auto a muž, který vystoupil mi řekl, že má číslo na zvířecí záchranku a pokud chci, že jí zavolá. Měla jsem pocit, že se vedle mne objevil snad anděl. Záchranáři se objevili za pár minut. Na místě Dixince poskytli první pomoc, naložili ji i mne do vozu a odvezli nás na veterinární kliniku. Tam Dixinku operovali a tato operace jí zachránila život.Pan doktor mi řekl, že nebýt rychlé pomoci, nepřežila by. Dnes je jí sedm let a až na mírné kulhání nic nenasvědčuje tomu, že nechybělo mnoho a už tady nebyla.“

Zvířecí záchranka je samozřejmě službou placenou, ale jsou chvíle, kdy člověk nemyslí na peníze a dal by rád všechno co má, jen aby svého kamaráda zachránil. Život a to i psího či jiného zvířecího kamaráda se penězi prostě a jednoduše vyčíslit nedá. Předpokládanou výši, kterou za zásah zvířecích záchranářů zaplatíte, vám sdělí pracovníci záchranky stejně ochotně, jako lékaři na veterinární klinice. Co se samotné záchranky týká, tak cena se odvíjí od množství a druhu použitých léků, náročnosti zákroku, složení posádky, počtu ujetých kilometrů, případně také od doby, po kterou na vás počká, dokud veterinář neskončí s ošetřením. Nutno dodat, že sazby nejsou přemrštěné, byť provozovatelé nemají peněz nazbyt. V každém případě je zvířecí záchranka možností, která může zachránit život vašeho pejska nebo mu vrátit zdraví.

Kontakty:

Pro Prahu a okolí
1. záchranná veterinární služba SEJIDA TRANS tel.: 603 417 335, 602 322 212

Pro Prahu a část Středočeského kraje
PET MEDIC tel.: 724 184 840

Pro Brno a okolí tel.: 777 276 202

Pro Opavu a okolí tel.: 553 662 467

Pro Pradubický kraj tel.: 605 407 631, 603 570 056, 603 570 948

Pro Karlovarský kraj tel.: 725 768 396, 602 221 090

 

 

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *