Dříve býval pštros dvouprstý u nás k vidění jen v zoologických zahradách a nikdo zřejmě  netušil, že se v budoucnu ocitne i na jídelníčku. Přesto se spousta lidí raději spokojí jen pohledem na tohoto obřího ptáka s nádhernýma očima a několik milovníků netradičních domácích mazlíčků a zároveň majitelů dostatečně velkého pozemku si pořídilo pštrosa vlastního. Byť je to zvíře plaché, při každodenním kontaktu s lidmi se totiž stává docela krotkým. Co o tomto impozantním opeřenci vlastně víme?

Je největším žijícím ptákem. Dosahuje nezřídka výšky dva a půl metru a váhy i více jak100 kg, je pštros dvouprstý. V přírodě se dožívá v průměru kolem 30 let věku, v zajetí to může být i 70 let. Samice bývá nevýrazná jako Popelka a i její barva je popelavě šedá. Barva samců je výraznější, černá, s příměsí bílých per. Zajímavostí je, že jako jediný z ptáků má pouze dva prsty a že dokáže běžet neuvěřitelnou rychlostí60 kilometrův hodině.

Pštros má dlouhý krk, malou hlavu, krátký zobák a krásné velké oči lemované dlouhými řasami. Jeho vysoké nohy jsou zakončené drápy a kopnutím se dokáže ubránit i lvu. Není bez zajímavosti, že pštrosí vejce váží až 1,5 kga kdybyste si ho chtěli uvařit, trvalo by to asi jednu hodinu.

Přečtěte si:   Jak pečovat o psa v zimě

Pštros je na chov nenáročný. Postačuje mu jednoduchá stavba, kde se může schovat před nepřízní počasí a oplocený, nejlépe travnatý výběh. Snáší dobře jak teplo, tak zimu a ani teploty pod bodem mrazu mu nedělají žádné zvláštní problémy. V jídle není vybíravý. V létě si pochutná na zeleném krmení, nejlépe vojtěšce doplněné o granulovanou směs a obiloviny, v zimě s chutí zbaští řezané seno.

A co myslíte, strká pštros hlavu do písku, jak se traduje? Není to pravda. Při nebezpečí si lehne, přitiskne se k zemi a hlavu dá před sebe tak, aby nebyl vidět. Ani s jeho příslovečnou hloupostí to není tak docela pravda. Když se objeví nějaký nebezpečný tvor, ohrožující jeho mláďata, začne předstírat, že kulhá, čímž ho odláká, neboť predátor ho v tu chvíli vidí jako snadný cíl. Když je od mladých dostatečně daleko, prostě a jednoduše pak uteče.

 

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *